PiS: będzie wniosek do prokuratury ws. prowadzenia kampanii przez rząd

2015-08-14 16:27
publikacja
2015-08-14 16:27
fot. Andrzej Iwanczuk / EastNews

PiS w poniedziałek złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie nielegalnego prowadzenia kampanii wyborczej przez rząd Ewy Kopacz - zapowiedział szef sztabu wyborczego PiS Stanisław Karczewski. Jak mówił, chodzi m.in. o finansowanie wyjazdowych posiedzeń rządu.

(fot. Andrzej Iwanczuk / EastNews)

"Rząd i Platforma działają zgodnie z prawem, wniosek PiS do prokuratury to zasłona dymna" - komentuje PO.

"W poniedziałek złożymy zawiadomienie do prokuratury o nielegalne prowadzenie kampanii wyborczej przez rząd Ewy Kopacz. Platforma za pomocą rządu prowadzi kampanię wyborczą" - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Sejmie Karczewski. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o finansowanie wyjazdowych posiedzeń rządu.

Dotąd rząd Ewy Kopacz odbył wyjazdowe posiedzenia w Katowicach, Łodzi i Wrocławiu; we wtorek ma odbyć się kolejne posiedzenie Rady Ministrów w Krakowie.

Zdaniem Karczewskiego Platforma za publiczne pieniądze - pochodzące z Kancelarii Premiera - "prowadzi nielegalną partyjną kampanię wyborczą".

"W naszej opinii Platforma wydaje rządowe pieniądze na promowanie premier Kopacz jako przewodniczącej PO i prowadzenie kampanii; to jest nielegalne (...) niech prokuratura sprawdzi, jak Platforma prowadzi kampanię; Platforma wykorzystuje rząd i pieniądze rządowe do prowadzenia kampanii wyborczej" - oświadczył rzecznik sztabu wyborczego PiS Marcin Mastalerek.

Poseł PO Mariusz Witczak w piątkowej rozmowie z PAP powiedział, że rząd i Platforma działają zgodnie z prawem, a wniosek PiS do prokuratury to - jego zdaniem - "zwykła zasłona dymna i próba odwrócenia uwagi od problemów, jakie ma PiS". "Ewa Kopacz jeździ po Polsce jako premier rządu, tak samo jeździł po Polsce premier Jarosław Kaczyński i inni premierzy, ponieważ sprawują urząd, który wymaga również kontaktów z obywatelami. To jest oczywiste" - podkreślił.

Poseł Platformy zapewnił też, że "Platforma potrafi oddzielić działalność rządową i kampanijną".

Karczewski odniósł się też do zarzutów polityków PO, który przekonywali w piątek, że spot z Beatą Szydło (PiS) narusza przepisy o finansowaniu kampanii wyborczej; PO zapowiedziała złożenie w tej sprawie wniosku do prokuratury. "Dowiadujemy się, że PO chce spotykać się z PiS na sali sądowej, a nie chce prowadzić debaty politycznej o sprawach ważnych dla Polski. Sytuacja jest kuriozalna, niespotykana do tej pory" - ocenił Karczewski. "Poruszamy się w oparach absurdu" - ocenił.

Mastalerek zauważył, że według polityków PO kandydaci do Sejmu i Senatu nie mogą eksponować swojego wizerunku podczas kampanii referendalnej. Jak dodał, np. Roman Giertych startuje do Senatu, a bierze udział m.in. na billboardach w kampanii referendalnej. "Jeśli politycy PO mają zarzuty wobec PiS, to takie same zarzuty powinny mieć wobec Giertycha. Niech politycy PO udadzą się do kancelarii Giertycha i on im wytłumaczy, że wszystko jest w porządku" - ironizował Mastalerek.

"Mamy do czynienia z taką sytuacją, że zarządzono referendum, a nie można prowadzić kampanii referendalnej, bo trwa kampania wyborcza. To jest szczyt absurdu" - ocenił Mastalerek. Zapewnił jednocześnie, że wszystkie działania PiS są zgodne z prawem.

Witczak - odnosząc się do sprawy Giertycha - powiedział, że Platforma nie zajmuje się pojedynczym kandydatem, który nie jest reprezentantem żadnej partii. "Nie zajmujemy się Giertychem, nie śledzimy jego kariery. Jeśli PiS śledzi jego karierę, niech się tym interesuje, my zajmujemy się własną kampanią" - zaznaczył.

Do konferencji prasowej PiS odniósł się w piątek na Facebooku Roman Giertych. "Dzisiaj broniąc się przed słusznymi zarzutami PO w sprawie kampanii referendalnej powołaliście się na mój przykład z kampanii referendalnej Instytutu Myśli Państwowej" - napisał. Jak dodał, zanim zostały powieszone bilbordy Instytutu, zapoznał się ze stanowiskiem PKW w sprawie łączenia kampanii referendalnej i wyborczej do Sejmu i Senatu.

"Stanowisko PKW jest jasne: należy w kampanii referendalnej prezentować stanowisko w sprawie referendum. I my na każdym bilbordzie, ulotce czy spocie takie stanowisko prezentujemy. Nawet ten bilbord, który pokazaliście, dzięki za reklamę, zawiera jednoznaczny przekaz +zabierzmy partiom pieniądze z budżetu+. Odnosi się to bezpośrednio do jednego z pytań referendalnych i w związku z tym nasza kampania jest zgodna z prawem" - napisał Giertych.

"Czy Wasza (kampania) jest zgodna (z prawem) to zobaczymy. (...) Według mnie kampania referendalna, która nie zawiera żadnego stanowiska w sprawie referendum, bo go nie macie, a raczej bo go ukrywacie, nie jest kampanią referendalną. A jeżeli nie jest kampanią referendalną to może być uznana za kampanię wyborczą" - dodał Giertych. (PAP)

mrr/ as/ abr/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (37)

dodaj komentarz
~obudz
Od jesieni w Polsce bedzie raj. Pis bedzie rozwiazywal wszystkie problemy
Polakow poprzez modlitwe. Tygodnice zastapia miesiecznice, a wszyscy inwestorzy z
Polski uciekna; juz jaguar widzac co sie szykuje zrezygnowal z fabryki w
Polsce. Wcale sie nie dziwie;
Pis tylko krzyczy o podatkach dla zagranicznych firm to od
Od jesieni w Polsce bedzie raj. Pis bedzie rozwiazywal wszystkie problemy
Polakow poprzez modlitwe. Tygodnice zastapia miesiecznice, a wszyscy inwestorzy z
Polski uciekna; juz jaguar widzac co sie szykuje zrezygnowal z fabryki w
Polsce. Wcale sie nie dziwie;
Pis tylko krzyczy o podatkach dla zagranicznych firm to od jesieni zamiast pracy modly.
~wypuscieAntoniego
Jeszcze beda wydawac powiesci science fiction autorstwa
Antoniego; zeby narod zidiocial do reszty. Pierwsza "Mgla i Owsiak spisek stulecia

~miro
2005-2007, PKB 5-6,7% wg ciebie to wzięło sie z modlitwy, nie zryj tyle mocarza i nie czytaj wyborczej bo ci szkodzi
~FK_
przyganial kociol garnkowi...
~miro
taka jest różnica że kopaczowe promuje swoja gebe wałęsając sie po polsce z "żondem"
~kkk odpowiada ~miro
chyba nierządem:)
~Hiob
Tak tak Polacy, dalej sobie skaczcie do gardeł, na pewno to pomoże wam i waszym dzieciom i wnuką. Ciekawe kiedy się zorientujecie że wojna Polsko Polska służy jedynie elitą
~dobek
Na tej fotce to jest PREMIER POLSKI? nie możliwe ona ośmiesza POLSKIE

Powiązane: Wybory parlamentarne 2015

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki