REKLAMA

PiS: Za naszych rządów najniższe emerytury i renty wzrosły o 25 proc.

2020-01-09 10:21
publikacja
2020-01-09 10:21

Za naszych rządów w latach 2016-2019 najniższe świadczenie dla emerytów i rencistów wzrosło o ok. 25 proc. - powiedziała w czwartek w Sejmie Joanna Borowiak (PiS) podczas debaty nad projektem w sprawie waloryzacji emerytur i rent.

/ fot. Matej Kastelic / Shutterstock

Zgodnie z projektem od marca emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 zł brutto; najniższe wyniosą 1200 zł.

Borowiak w debacie Sejmowej podkreśliła, że od 2015 r. rząd stara się podnieść poziom życia seniorów, emerytów i rencistów i systematycznie podwyższać ich świadczenia. "Szczególną uwagę przywiązujemy do wzrostu rent i emerytur, bo chcemy poprawiać sytuację grup najuboższych. Od 50 do 400 zł wyniosły jednorazowe dodatki wypłacane w 2016. obok ustawowej waloryzacji. Otrzymało je 6,5 mln osób. O 13,5 proc. podniesiona została najniższa emerytura w 2017 r. to wzrost z 882 zł do 1 tys. zł." - wskazała posłanka PiS.

Dodała, że waloryzacja świadczeń w 2018 r. była najwyższa od 5 lat. "Łącznie za rządów Prawa i Sprawiedliwości w latach 2016-2019 najniższe świadczenie dla emerytów i rencistów wzrosły o ok. 25 proc. a po podniesieniu ich kwoty w 2020 r. drogą niniejszej ustawy będzie to wzrost o ok. 36 proc." - powiedziała Borowiak.

Zaznaczyła, że w trakcie 8 lat rządów PO-PSL minimalna emerytura wzrosła do kwoty 880 zł, natomiast w czasie rządów PiS to świadczenie wzrasta do 1200 zł. "Realny wzrost najniższych emerytur po jednej kadencji rządów PiS będzie wyższy niż w ciągu dwóch kadencji Platformy" - zauważyła.

Podkreśliła, że PiS popiera ten projekt. "Będziemy głosowali za przyjęciem tej nowelizacji, do czego zachęcam także posłów opozycji" - powiedziała Borowiak.

W środę projekt w sprawie waloryzacji emerytur i rent poparła komisja polityki społecznej i rodziny. Komisja nie przyjęła żadnej z poprawek zgłaszanych przez przewodniczącą komisji Magdalenę Biejat (Lewica), które przewidywały wyższy wzrost rent i emerytur.

Projekt przewiduje, że od 1 marca wszystkie emerytury i renty wzrosną o 3,24 proc., jednak nie mniej niż o 70 zł brutto. Wyższą podwyżkę niż wynikająca z prognozowanego wskaźnika 103,24 proc. otrzyma około 6,2 mln emerytów i rencistów. Są to osoby, których świadczenie nie przekracza 2160,49 zł brutto.

Wzrosną także najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne do 1200 zł (wzrost z 1100 zł), a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł (wzrost z 825 zł). Dodatki do emerytur i rent zostaną podwyższone procentowym wskaźnikiem waloryzacji.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mick63
Powiedzcie też ile wzrosły ceny i to nie lokomotyw tylko np żywności. Nie ważne ile wynosi lub będzie wynosić emerytura albo placa ale ile za to będzie można kupić! Całkiem niedawno zarabiano miliony a z tamtych lat pamiętam że butelka Pepsi 0.33 wypita na miejscu w sklepie kosztowała 4000zl, później chyba 7000. Zmierzamy Powiedzcie też ile wzrosły ceny i to nie lokomotyw tylko np żywności. Nie ważne ile wynosi lub będzie wynosić emerytura albo placa ale ile za to będzie można kupić! Całkiem niedawno zarabiano miliony a z tamtych lat pamiętam że butelka Pepsi 0.33 wypita na miejscu w sklepie kosztowała 4000zl, później chyba 7000. Zmierzamy małymi krokami dokładnie w tym kierunku.
jasiustasiu01
Odejmijcie inflację spowodowaną przez wasze rządy, a przed nami jeszcze większa, to będzie jakaś prawda! No ale rozdawanie jest łatwe...
Powiedzcie ile spadły inwestycje?! To juz jest trudniejsze i przynosi coś w przyszłości. A jak coś wymaga trochę wysiłku i trochę myślenia to was nie ma pisiorki!!!

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki