REKLAMA

PiS, Fidesz i włoska Liga mogą stworzyć trzecią siłę w europarlamencie

2021-03-21 03:41
publikacja
2021-03-21 03:41
PiS, Fidesz i włoska Liga mogą stworzyć trzecią siłę w europarlamencie
PiS, Fidesz i włoska Liga mogą stworzyć trzecią siłę w europarlamencie
fot. KACPER PEMPEL / / Forum

Przewodniczący delegacji CDU/CSU w Parlamencie Europejskim, Daniel Gaspary uznał za możliwe dokooptowanie prawicowej Ligi Matteo Salviniego do Europejskiej Partii Ludowej jednoczącej partie chadeckie. Scenariusz ten zarysował w rozmowie z "Welt am Sonntag". Tymczasem PiS, Fidesz i włoska Liga mogą stworzyć trzecią siłę w europarlamencie.

"Gdyby włoska Liga jednoznacznie zadeklarowała, że obiera proeuropejski kurs w swej polityce, wtedy można byłoby zacząć mówić o członkostwie tej partii w parlamentarnej grupie Europejska Partia Ludowa (EPL)" - powiedział Gaspary, dodając, że "sprawa ta nie znajduje się obecnie na porządku dnia".

Wypowiedź niemieckiego polityka wpisuje się w kontekst przetasowań, do jakich dochodzi na europejskiej prawicy po opuszczeniu EPP przez węgierski Fidesz.

Dziennik "Welt am Sonntag" przypomina, że obecnie Europejska Partia Ludowa, wciąż najliczniejsza w Parlamencie Europejskim, jednoczy 175 deputowanych spośród wszystkich 705.

Liga, wraz m.in. z Alternatywą dla Niemiec, wchodzi aktualnie w skład frakcji Tożsamość i Demokracja (ID). "Gdyby ta prawicowa grupa połączyła swe siły z frakcją Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, której członkiem jest m.in. polska partia Prawo i Sprawiedliwość, to miałaby łącznie 137 mandatów, o zaledwie kilka mniej niż ma druga siła w europarlamencie, czyli socjaldemokraci z Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów" - pisze w swym niedzielnym wydaniu "Welt am Sonntag".

Gazeta przypomina, że węgierski premier Wiktor Orban zapowiadał zawarcie sojuszu taktycznego z Ligą i PiS dla zneutralizowania pozycji Europejskiej Partii Ludowej.

"Welt am Sonntag" przytacza w niedzielę słowa polskiego eurodeputowanego, b. ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który w rozmowie z niemiecką gazetą powiedział: "Po decyzji kierownictwa Fidesz o opuszczeniu grupy EPL partia ta prowadzi rozmowy na najwyższym szczeblu z innymi ugrupowaniami, ale oczywiście rozmawiają też sami posłowie. Nas, tj. PiS i Fidesz, łączy relacja zaufania" - podkreślił. Dziennik cytuje też wypowiedź innego polskiego eurodeputowanego Kosmy Złotowskiego (PiS), który zaznaczył w wypowiedzi dla Welt am Sonntag: "Współpraca z Fidesz w ramach tej samej grupy z pewnością byłaby korzystna dla obu stron".

Lider włoskiej Ligi Matteo Salvini pytany o plany ewentualnej współpracy z Fideszem premiera Węgier Viktora Orbana oświadczył w piątek, że jest to raczej kwestia przyszłości. "O tym, co będzie w Europie porozmawiamy później" - podkreślił włoski senator, dodając, że obecnie zajmuje się szczepieniami i skutkami epidemii.

W ten sposób przywódca prawicowej Ligi skomentował słowa premiera Orbana, który po wystąpieniu rządzącego na Węgrzech Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej oznajmił, że jest w kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim i Salvinim. "Te trzy państwa – Polska, Włochy i Węgry – spróbują przeorganizować europejską prawicę. Wkrótce się zobaczymy i wspólnie zaplanujemy przyszłość" – dodał Orban.

Na początku marca Salvini przeprowadził wideo-rozmowę z premierem Mateuszem Morawieckim. Wcześniej ujawnił zaś, że jest w kontakcie z Polakami i Węgrami w sprawie powołania nowej grupy w Parlamencie Europejskim. (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
itso_nie_oddawaj_figur
ah teraz dopiero mi sie Kukiz skojarzył
pstrzezek
"Ludu pracujący miast i wisi, łączcie się" A to wszystko w ramach znienawidzonego przez dokładnie te same partie Parlamentu Europejskiego. Groteska. Trochę jak Farage od Brexitu zasiadający do niedawna w ławach PE
and00
Czyli nasz totalna opozycja powinna zrezygnować z zasiadania w Sejmie i Senacie, sędziowie, przeciwnicy obecnego rządu powinni zrezygnować z SN?
Najgorsze są te Sorosowe i lewackie stowarzyszenia i organizacje.
Niby władzy nie lubią, ale pieniądze z budżetu kochają.
O Jandzie nie wspomnę
300_pala odpowiada and00
Totalna opozycja jest przeciwko łamaniu prawa i międzynarodowych traktów.... Ale rozumiem że przedstawiciele dobrej zmiany musza się dorobić.
jpelerj
Salviniemu przeszła ochota. Straszyć tak, ale ubrać się w grupę na celowniku, to co innego
killgore
Brunatny komunizm to też komunizm...

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki