Philip Morris Thailand uchylał się od płacenia podatków

Spółka Philip Morris Thailand uchylała się od płacenia podatków poprzez zaniżanie wartości papierosów importowanych z Filipin - uznał sąd w Tajlandii. Firma ma zapłacić karę w wysokości 1,2 mld batów (ok. 160 mln zł).

Sąd karny uniewinnił jednocześnie siedmiu pracowników firmy z powodu braku dowodów.

Firma zapowiedziała już, że odwoła się od wyroku - informuje AP.

Sprawa rozpoczęła się w 2006 r., kiedy to Departament Śledztw Specjalnych - tajlandzkie FBI - po skardze Departamentu Podatku Akcyzowego rozpoczął śledztwo. Doszło wtedy do międzynarodowego sporu handlowego; Filipiny oskarżyły Tajlandię o stosowanie niesprawiedliwych taryf celnych, żeby dać przewagę rynkową kontrolowanemu przez państwo Tajlandzkiemu Monopolowi Tytoniowemu. Światowa Organizacja Handlu (WTO) uznała, że tajlandzkie władze celne nie postępują zgodnie z zasadami WTO.

W 2011 r. śledztwo zostało zawieszone, ale wszczęto je ponownie w 2013 r. W 2017 r. tajlandzki Prokurator Generalny oskarżył spółkę Philip Morris Thailand o uchylanie się od płacenia podatków w wysokości ponad 20 mld batów (ok. 2,6 mld zł) w latach 2003-2006.

Gigant tytoniowy Philip Morris utrzymywał, że oskarżenia wobec niego są bezpodstawne i że "zarówno Tajlandia, jak i władze WTO potwierdziły, że nasze deklarowane ceny importu są zgodne z tajlandzkimi i międzynarodowymi prawami celnymi".

kib/ jar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.