REKLAMA

Petru: w reformie emerytur chodzi o budżet, a nie o emerytów

2013-06-26 17:22
publikacja
2013-06-26 17:22

W reformie emerytur chodzi o budżet, a nie o emerytów - mówi ekonomista Ryszard Petru. Ministrowie finansów i pracy poinformowali, że emerytury kapitałowe będzie wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego pieniądze będą stopniowo przenoszone z OFE do ZUS. Politycy przedstawili też trzy warianty reformy, ograniczające rolę OFE na rzecz ZUS.

Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszard Petru uważa, że Polakom należy powiedzieć bezpośrednio, że państwa nie stać na rezygnację ze składek emerytalnych. Ekonomista dodaje, że pozostawienie obecnego systemu wiązałoby się z ryzykiem przejścia na emeryturę w okresie spadku na giełdach. To oznaczałoby bardzo niskie świadczenia dla przyszłych emerytów.

Trzy propozycje zmian w OFE Rada Ministrów ma przekazać do konsultacji społecznych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak/tk

Źródło:IAR
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~spoko
Chodzi o coś bardziej niebezpiecznego niż emerytury. OFE w niezmienionej postaci urosną w ciągu następnych 20 lat do gigantycznego państwa w państwie. Kapitał OFE będzie większy od budżetu i będzie pozostawał poza kontrolą społeczeństwa. Będzie mógł dyktować rządowi warunki niebezpieczne dla gospodarki w imię Chodzi o coś bardziej niebezpiecznego niż emerytury. OFE w niezmienionej postaci urosną w ciągu następnych 20 lat do gigantycznego państwa w państwie. Kapitał OFE będzie większy od budżetu i będzie pozostawał poza kontrolą społeczeństwa. Będzie mógł dyktować rządowi warunki niebezpieczne dla gospodarki w imię interesów tych co będą mieli wpływ na te komercyjne twory.
~qwer
hehe, no przeciez ustawodawca taka ustawe zaproponowal a nasi (p)osłowie przeglosowali.
i co nagle po 15 latach wyszlo ze nie ma kontroli i ogolnie ze nic w sprawie ofe nie wiadomo.
normalnie smiech na sali :)
~www
spoko, co Ty pieprz.....sz, zauwazyłem, że w wielu komentarzach popierasz PO i rozumiem, ze argumentów Ci brakuje ale juz takie głupoty pisac, to naprawdę świadczy o kompletnej znajomości tematu. Kontroli nie ma Sejm nad OFE ?? A kto ustala prowizje czy w jaki sposób maja byc inwestowane środki ? A poza tym.... policz 7 spoko, co Ty pieprz.....sz, zauwazyłem, że w wielu komentarzach popierasz PO i rozumiem, ze argumentów Ci brakuje ale juz takie głupoty pisac, to naprawdę świadczy o kompletnej znajomości tematu. Kontroli nie ma Sejm nad OFE ?? A kto ustala prowizje czy w jaki sposób maja byc inwestowane środki ? A poza tym.... policz 7 mld zł (obecna składka) x 20 lat to masz raptem 140 mld.... a budżet prawie 300 mld. Napewno zdawałeś maturę bez obowiązkowej matematyki.
~qwer
ehh, chodzi o motywy dzialania.
oczywiscie ze emerytury ida z budzetu.

chodzi o fakt, ze teraz ofe sa be bo niby taka troska o emerytow, a chodzi po prostu o to zeby budzet bankrutujacej polski sie domknal i PO moglo jeszcze 2 lata przy korycie byc
~eee
Dokładnie, chodzi tylko o to żeby Tusk jeszcze dwa lata przetrwał. Panie Petru, kłapał Pan jęzorem i głupoty opowiadał żeby było na rękę rządzcym, teraz jak rusza Pana bezpośrednio już inaczej Pan krzyczysz. Dobrze, że chociaż w tej sprawie zachował Pan rozsądek.
~alek
A budżet panie Ryszardzie Petru to nie dotyczy emerytow ? A skad wypłacane sa emerytury dla obecnych emerytow, nie z budzetu do jasnej ciasnej ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki