Pesymizm inwestorów najgłębszy od kryzysu finansowego

2019-06-24 15:17
publikacja
2019-06-24 15:17

W ciągu ostatniego miesiąca znacznie na sile przybrały pesymistyczne nastroje wśród globalnych zarządzających, a to może być sygnał kupna akcji, twierdzi bank BofAML.

/ fot. Brendan McDermid / Reuters

Zaangażowanie w akcje zanotowało drugi pod względem wielkości spadek w historii badania, a zasoby gotówki w miesiąc zwiększyły się najmocniej od zawirowań rynkowych z 2011 r., wynika z badania przeprowadzonego na zarządzających aktywami wartymi 528 mld USD. Załamały się oczekiwania co do globalnego wzrostu gospodarczego – w ciągu najbliższych 12 miesięcy spowolnienia spodziewa się połowa ankietowanych.

Do nasilenia się niedźwiedzich nastrojów najmocniej przyczyniły się obawy przed recesją, nieskutecznością łagodzenia polityki pieniężnej, a przede wszystkim przed wybuchem wojny handlowej na pełną skalę (tak wskazało 56 proc. zarządzających). Ucieczka do gotówki, podobnie jak najmniejsza od maja 2009 przewaga udziału akcji nad obligacjami w portfelach, to dla specjalistów BofAML kontrariański sygnał kupna akcji.

„Alokacje zarządzających wyglądają tak, jakby miała nadejść recesja. Inwestorzy przeważają aktywa, które zachowują się lepiej przy spadku stóp procentowych i spadku zysków spółek, a niedoważają te, które korzystają na przyspieszeniu wzrostu i inflacji” – komentują stratedzy BofAML w raporcie z badania, przeprowadzonego w dniach 7-13 czerwca.

Na rynkach akcji w ostatnim miesiącu napływy notowały, uważane za najbezpieczniejsze, branże użyteczności publicznej oraz podstawowych dóbr konsumpcyjnych, a kapitał uciekał od banków, spółek technologicznych oraz akcji europejskich. Na najbardziej obleganą strategię inwestycyjną wyrosło lokowanie w bezpieczne amerykańskie obligacje skarbowe, które weszły na miejsce dotychczas najbardziej rozgrzanych amerykańskich spółek technologicznych. Fed obniży stopy procentowe, jeśli indeks S&P500 spadnie do 2430 punktów, czyli o 18 proc., a spadek do 2350 punktów zmusi prezydenta Donalda Trumpa do zawarcia porozumienia z Chinami, oczekują uczestnicy ankiety.

MWIE, Bloomberg

Źródło:
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (3)

dodaj komentarz
marxs
"Pesymizm inwestorów najgłębszy od kryzysu finansowego a to może być sygnał kupna akcji, twierdzi bank BofAML"-hahaha oni ludzi już nawet za głupków nie mają jak twierdzi Pan Morawiecki ze swoją szajką z PIS oni ludzi mają po prostu za śmieci albo sytuacja gospodarcza jest już tak dramatyczna że łapią "Pesymizm inwestorów najgłębszy od kryzysu finansowego a to może być sygnał kupna akcji, twierdzi bank BofAML"-hahaha oni ludzi już nawet za głupków nie mają jak twierdzi Pan Morawiecki ze swoją szajką z PIS oni ludzi mają po prostu za śmieci albo sytuacja gospodarcza jest już tak dramatyczna że łapią sie brzytwy i kłamstw wszelakich
marxs
jak ktos chce "dobrze" zainwestować w akcje to polecam mu Cdprojekt zysk około 15 mln zł na kwartał kapitalizacja 22 mld zł cena akcji ponad 200 zł a dywidenda 1 zł hehe albo CCC zapasy pod sufit za 2 mld zł a długi za 3,5 mld zł

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki