REKLAMA

Pesa dostarczy 18 tramwajów dla Bydgoszczy za ponad 141 mln zł

2017-03-23 16:54
publikacja
2017-03-23 16:54

Umowę na dostawę 18 tramwajów niskopodłogowych Swing - trzech trójczłonowych i 12 pięcioczłonowych w czwartek zawarło miasto Bydgoszcz z fabryką Pesa Bydgoszcz SA. Wartość kontraktu wyniesie 141,1 mln zł brutto.

/ fot. MS / Bankier.pl

Pod umową podpisy złożyli prezydent Bydgoszcz Rafał Bruski i prezes Pesy Tomasz Zaboklicki.

"Odbyło się postępowanie przetargowe. Z jednej strony trzymałem kciuki za Pesę, ale nic więcej nie mogłem zrobić, bo takie jest prawo. Z drugiej strony wiedziałem, że dla Pesy to prestiżowe zamówienie i ze swojej strony będzie szukać takiego rozwiązania kosztowego i cenowego, żeby przetarg wygrać" - powiedział Bruski.

Prezydent miasta zaznaczył, że umowa ma charakter ramowy i istnieje możliwość zwiększenia zamówienia o 50 proc. bez przetargu. "Mamy nadzieję skorzystać z tej opcji. Słyszymy, że część kolejowa programów unijnych nie zostanie zrealizowana i może nastąpić przesunięcie środków na przykład dla miast i samorządów. Jako miasto mamy przygotowane fundusze, aby skorzystać z takiej możliwości" - dodał Bruski.

Zaboklicki podkreślił, że przetarg był dla firmy trudny, ale "u siebie trzeba było wygrać". Zaznaczył, że w procesie projektowania zostaną uwzględnione doświadczenia z dotychczasowej eksploatacji Swignów w Bydgoszczy. Zapowiedział, że część rozwiązań technicznych ma zostać poprawiona, a niektórzy dostawcy podzespołów zmienieni.

Umowa przewiduje, że trzy trójczłonowe tramwaje długości 20 m zostaną dostarczone do końca października, a pięcioczłonowe pojazdy długości 30 metrów zostaną przekazane w 2018 r. - osiem w maju i siedem we wrześniu.

Wszystkie tramwaje będą niskopodłogowe, są przystosowane do przewodu niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach. W pojazdach będzie klimatyzacja, system informacji pasażerskiej, system liczenia pasażerów automaty biletowe.

Pesa była jedynym uczestnikiem przetargu na zakup przez Bydgoszcz 18 tramwajów. Początkowo postępowaniem był zainteresowany Solaris, ale ostatecznie nie złożył oferty.

Zakup taboru zostanie sfinansowany ze środków europejskich przeznaczonych również na rozbudowę ul. Kujawskiej oraz przebudowę pętli tramwajowej na ul. Wojska Polskiego. Na pierwszą inwestycję zarezerwowano 276 mln zł, a na drugą - 35 mln zł. Rozpoczęcie prac w obu przypadkach zaplanowano na 2017 r., ale jeszcze nie ogłoszono przetargów. Miasto ma zapewnione 60-procentowe dofinansowanie projektów.

Przetarg na dostawę 18 tramwajów jest największym z dotychczasowych zamówień dla bydgoskiej komunikacji. Na początku 2016 r. sfinalizowany został przetarg na 12 tramwajów długości 30 m, które wykonała bydgoska Pesa za 109 mln zł. Inwestycja była powiązana z budową 8,5-kilometrowej linii tramwajowej, łączącej największą dzielnicę mieszkaniową Fordon z resztą miasta. Całość przedsięwzięcia - zarówno budowa linii, jak i zakup taboru - kosztowała 437 mln zł.

rau/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Wilczak
Bardzo ważny zakup dla bydgoszczan. W mieście wciąż liczba niskopodłogowych tramwajów jest mała, dlatego trzymam kciuki za ten i za dalsze zakupy tramwajów Pesa Swing, bardzo dobrych zresztą.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki