REKLAMA

Perspektywy dla energetyki w '22 neutralne; plany emisji akcji w PGE i Enei pozytywne - Fitch

2022-01-26 13:06
publikacja
2022-01-26 13:06

Perspektywy na ten rok dla sektora energetycznego w Europie, w tym w Polsce są neutralne. Planowane przez PGE i Eneę pozyskanie środków z emisji akcji m.in. na finansowanie inwestycji w obszar dystrybucji jest pozytywne dla profili kredytowych tych spółek - ocenił w rozmowie z PAP Biznes Arkadiusz Wicik, dyrektor Fitch Ratings.

"Oceniamy, że na ten rok perspektywy dla sektora energetycznego w Europie, w tym w Polsce są neutralne. Ostatnie dwa lata były bardzo trudne dla branży w związku z pandemią, wahaniami cen surowców, a w ostatnich miesiącach bardzo dużymi wzrostami cen energii, gazu czy CO2. Duże, zintegrowane firmy potwierdziły, że ich profile biznesowe są odporne. Były wahania przychodów czy zysków, ale w większości spółki miały dobre wyniki. W ubiegłym roku, pierwszy raz od wielu lat, w całym regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) mieliśmy więcej pozytywnych niż negatywnych zmian ratingów dla sektora energetycznego" - powiedział PAP Biznes dyrektor Wicik.

Jak zauważył, polskie firmy energetyczne, podobnie jak w całej Europie, coraz bardziej skupiają się na transformacji energetycznej. Planują duże inwestycje w źródła odnawialne i w sieci dystrybucji.

Fitch pozytywnie ocenia planowane emisje akcji w PGE i Enei.

PGE chce przeprowadzić emisję akcji i pozyskać od inwestorów środki o szacunkowej wartości ok. 3,2 mld zł w związku z planowanymi projektami inwestycyjnymi w obszarze energii odnawialnej, dekarbonizacji i dystrybucji. Grupa Enea chce pozyskać z emisji akcji do ok. 900 mln zł, które przeznaczy na finansowanie projektów inwestycyjnych w obszarze dystrybucji.

"Z zapowiedzi PGE, które ma najwyższy rating z polskich spółek (BBB+) i Enei wynika, że środki z podwyższenia kapitału mają zostać przeznaczone na inwestycje w dystrybucję, a w przypadku PGE również na źródła niskoemisyjne i odnawialne, zgodnie ze strategiami obu spółek. To naszym zdaniem pozytywne dla profili kredytowych. Grupy pozyskają dodatkowy kapitał na inwestycje, które zwiększą wynik EBITDA i operacyjny cash flow" - powiedział dyrektor agencji Fitch.

Agencja Fitch pozytywnie ocenia też plan wydzielenia z grup energetycznych aktywów wytwórczych opartych na węglu do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

"Transfer aktywów wytwórczych opartych na węglu do NABE oceniamy jako pozytywny dla profili kredytowych spółek energetycznych. To pozwoli firmom wzmocnić profile biznesowe poprzez wzrost udziału EBITDA z bardziej przewidywalnych segmentów, pomoże poprawić zdolność kredytową spółek, da większe możliwości pozyskania finansowania. Dla inwestorów coraz ważniejszym tematem jest ESG. W związku z tym rośnie koszt pozyskania finasowania przez spółki mające aktywa oparte na węglu, a część funduszy inwestycyjnych i banków zaprzestała finansowania tego typu firm" - powiedział Wicik.

"Po wydzieleniu aktywów węglowych polskie spółki będą mogły się skupić w całości na segmencie dystrybucji i OZE. Inwestycje będą duże, więc dźwignia finansowa będzie rosła" - dodał.

Poinformował, że agencja obecnie nie uwzględnia planów przeniesienia aktywów w swoich prognozach.

"Nie znamy szczegółów transferu aktywów, kwoty, jaką spółki mają uzyskać za aktywa, wielkości przenoszonego długu" - powiedział dyrektor.

"Pojawiają się sygnały, że proces się opóźnia, ale z naszego punktu widzenia harmonogram nie ma aż tak dużego znaczenia, jak sama strategia odciążenia polskich spółek" - dodał.

Wicik poinformował, że po wydzieleniu aktywów agencja będzie mogła zwiększyć poziomy maksymalnych wskaźników zadłużenia dla danego ratingu, gdyż spółki będą miały lepsze aktywa i większy udział segmentu dystrybucji i segmentu OZE w EBITDA.

"Czyli, przy tym samym ratingu spółki będą mogły mieć większy lewar, bardziej porównywalny ze spółkami takimi jak Enel, Iberdrola czy Engie, biorąc oczywiście pod uwagę dużo mniejszą skalę działalności" - wyjaśnił dyrektor Fitcha.

Aktualnie rating agencji Fitch dla PGE jest na poziomie "BBB+", dla Enei "BBB", a dla Tauronu "BBB-". Perspektywa ratingów jest stabilna.

Kilka dni temu Fitch potwierdził długoterminowy rating „BBB-” IDR Energi, który umieszczony jest na liście obserwacyjnej ze wskazaniem pozytywnym.

"W przypadku Energi potwierdziliśmy rating na poziomie "BBB-" z obecnością na liście obserwacyjnej ze wskazaniem pozytywnym, czyli na tym samym poziomie co rating PKN Orlen jako większościowego akcjonariusza. Jednocześnie zmieniliśmy ocenę samodzielnego profilu kredytowego Energi z poziomu "bbb" na "bbb-" ze względu na wyższy niż poprzednio oczekiwany wzrost przewidywanej dźwigni finansowej do 2025 r. w związku z planowanymi wysokimi nakładami inwestycyjnymi" - powiedział Arkadiusz Wicik.

Jak poinformował, spółki mają jeszcze przestrzeń, by się bardziej zadłużyć w ramach obecnych ratingów.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki