Perspektywa wejścia do EMU zakotwiczeniem dla reform - Wojtyna, UEK

Perspektywa przystąpienia do strefy euro jest zakotwiczeniem dla polskich reform, które zostały przeprowadzone w trakcie transformacji - uważa Andrzej Wojtyna, profesor UEK, członek RPP II kadencji.

"Perspektywa przystąpienia do strefy euro, niezależnie w jakim stanie dyskusji ona się znajduje instytucjonalnie - bo wiemy że jest to trudne przede wszystkim ze względu na zmianę konstytucji - ale ta gra i jej obecność jest niezwykle ważna po to, że w moim przekonaniu członkostwo w strefie euro ma stanowić zakotwiczenie dla polskich reform, których dokonaliśmy, dla polskiej transformacji" - powiedział w poniedziałek Wojtyna na konferencji WNE UW.

Jego zdaniem w Polsce tworzy się klimat, w którym następuje zmniejszenie zaufania inwestorów zagranicznych.

"Mieliśmy w ostatnich latach dość istotne próby pewnego rozmontowania układu instytucjonalnego, wspominając choćby OFE. Są co najmniej od dwóch lat daleko idące - w ramach tzw. repolonizacji sektora finansowego - silne głosy, dotyczące rzekomo nadmiernej obecności kapitału w sektorze bankowym, ale nie tylko, bo chodzi też o wielkopowierzchniowe sieci handlowe" - powiedział.

"Takie spojrzenie na rzekomo nadrzędną rolę inwestycji zagranicznych to jest tworzenie klimatu który powoduje, że zaufanie inwestorów do gospodarki tego kraju znacząco się zmniejsza. Oczywiście można mieć przekonanie, że poradzimy sobie bez kapitału zagranicznego. Ale wtedy trzeba popatrzeć na stan naszej gospodarki w sposób głębszy w kategoriach poziomu oszczędności. Takiego, który mógłby utrzymać nas na zadowalającej trajektorii wzrostu" - dodał.(PAP)

jba/ fdu/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Jafa

Do zakończenia reform jeszcze daleka droga szczególnie w obszarach gdzie zagraniczny kapitał się szczególnie nie pcha - szkolnictwo, służba zdrowia, ubezpieczenia społeczne.... Niezależnie czy wejdziemy do strefy euro czy nie

! Odpowiedz
USD/PLN 0,25% 3,5836
2017-10-20 05:27:00
EUR/PLN -0,01% 4,2341
2017-10-20 05:27:00
EUR/USD -0,26% 1,1815
2017-10-20 05:27:00
CHF/PLN -0,28% 3,6500
2017-10-20 05:27:00

Porównywarka kantorów internetowych

za

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl