REKLAMA

Personel ambasady USA na Kubie zredukowany wskutek syndromu hawańskiego?

2021-11-26 23:15
publikacja
2021-11-26 23:15
Personel ambasady USA na Kubie zredukowany wskutek syndromu hawańskiego?
Personel ambasady USA na Kubie zredukowany wskutek syndromu hawańskiego?
fot. Julian Peters Photography / / Shutterstock

Niezależne media kubańskie oraz hiszpański dziennik online 20Minutos twierdzą, że w ostatnim czasie doszło znacznego ograniczenia liczby personelu ambasad USA i Kanady wskutek nietypowego zespołu schorzeń neurologicznych. Nazywany jest on "syndromem hawańskim".

Tajemnicza choroba polega na szeregu dolegliwości neurologicznych powstałych prawdopodobnie wskutek ataku falami radiowymi.

Portal 14ymedio przypomniał w piątek, że w wraz z rosnącą liczbą przypadków "syndromu hawańskiego" liczba personelu w amerykańskiej placówce dyplomatycznej na Kubie w ostatnich latach gwałtownie spadła.

Pracujący w ambasadzie dyplomaci i pracownicy ds. bezpieczeństwa oraz członkowie ich rodzin w miarę nasilających się problemów zdrowotnych, głównie bólów głowy, zaników pamięci oraz wymiotów, zaczęli opuszczać Kubę.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ambasady Kanady w Hawanie, gdzie z powodu problemów zdrowotnych miało opuścić Kubę 14 urzędników.

14ymedio wskazał, że w czwartek Kreml zaprzeczył jakoby stał za działaniami wywołującymi tajemnicze schorzenie wśród dyplomatów pracujących na Kubie, co zasugerowały w ostatnim czasie niektóre amerykańskie media.

Również inny niezależny portal kubański CiberCuba wskazuje, że w ostatnich latach Amerykanie ograniczyli do minimum liczebność ambasady w Hawanie. Twierdzi on, że przyczyną tego jest duża liczba przypadków zachorowań na "syndrom hawański".

Portal odnotowuje, że pierwszy tego typu przypadek dotyczył jednego z pracowników ambasady USA w Hawanie. Przypomina, że amerykańskie służby określały zdarzenia mianem “ataków akustycznych”, a w sumie ich ofiarą miało paść ponad 200 Amerykanów, w tym m.in. dyplomatów pracujących na terytorium Chin, Niemiec i Austrii.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ jo/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki