REKLAMA

Pentagon wyśle broń Ukrainie. Pakiet wart aż 2,1 mld dolarów

2023-06-09 17:42
publikacja
2023-06-09 17:42

Pentagon nie opuszcza Ukrainy w jej zbrojeniach - w piątek ogłoszono kolejny pakiet w ramach programu zakupów broni dla ukraińskiej armii. W skład nowej transzy wchodzą m.in. rakiety do systemów Patriot i HAWK, drony Puma, i naprowadzane laserem rakiety. Pakiet jest wart 2,1 mld dolarów.

Pentagon wyśle broń Ukrainie. Pakiet wart aż 2,1 mld dolarów
Pentagon wyśle broń Ukrainie. Pakiet wart aż 2,1 mld dolarów
fot. Krystian Maj / / FORUM

"Ten pakiet pokazuje trwające zobowiązanie na rzecz zarówno kluczowych zdolności Ukrainy w krótkim terminie, jak i trwałych zdolności Ukraińskich Sił Zbrojnych, by bronić swojego terytorium i długoterminowo odstraszać rosyjską agresję" - podał w komunikacie resort.

W odróżnieniu od większości poprzednich pakietów, nowa partia sprzętu zostanie zakupiona w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), a nie przekazana bezpośrednio z magazynów sił USA. Amerykańscy urzędnicy wielokrotnie w ostatnim czasie podkreślali, że największym priorytetem dla Ukrainy jest obrona powietrzna oraz zapasy amunicji artyleryjskiej.

Na liście przekazywanej broni znalazły się dodatkowe pociski do systemów Patriot, systemy obrony powietrznej HAWK wraz z rakietami, pociski artyleryjskie kalibru 105 i 203 mm, drony rozpoznawcze Puma, naprowadzane laserowo rakiety oraz wsparcie w zakresie szkolenia i logistyki.

Nowa pomoc oznacza, że wartość wsparcia wojskowego obiecanego przez administrację Bidena Ukrainie przekroczyła już 40 mld dolarów. Wartość broni przekazanej od czasu rozpoczęcia pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji to 39,7 mld.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (43)

dodaj komentarz
od_redakcji
I to jest Demokracja "Kradzieże w sklepach w Kalifornii mogą stać się znacznie łatwiejsze po tym, jak 31 maja Senat stanowy uchwalił kontrowersyjną ustawę, która zabrania pracownikom sklepów konfrontowania się ze złodziejami."
Jadę do Kalifornii!!! I to jest demokracja, A dodruk jednak działa! Złodziejom żyje się szczęśliwiej,
I to jest Demokracja "Kradzieże w sklepach w Kalifornii mogą stać się znacznie łatwiejsze po tym, jak 31 maja Senat stanowy uchwalił kontrowersyjną ustawę, która zabrania pracownikom sklepów konfrontowania się ze złodziejami."
Jadę do Kalifornii!!! I to jest demokracja, A dodruk jednak działa! Złodziejom żyje się szczęśliwiej, chociaż nic nie posiadają. Prawda Klaus Schwab?
od_redakcji
Hm... Pozostaną tylko sklepy: Księgarnie i Sklepy z butami roboczymi oraz
Sklepy z upominkami na Dzień Ojca.
od_redakcji
Zauważ, że kiedy w domu Nancy Pelosi zostanie wybita szyba, gliny są na miejscu w ciągu kilku sekund.
od_redakcji
"Premier Kanady przyleciał do Kijowa" Co ta menda tam szuka? Rozwalił Kanadę i teraz dobija Ukrainę swymi wymysłami!
od_redakcji
Strach napisać, że namawiając Ukrainę do złamania postanowień mińskich, USA doprowadziło do obecnej masakry, a obecnie podsyca i dobija tą pomocą Ukrainę. Tak to wygląda demokracja USA. Przypominam ze w czasach handlu niewolnikami, panowała tam demokracja. I to wszystko na dodruku. Świat nie czeka pozytywne zakończenie tego dodruku.
od_redakcji
Polska to nacja przegrana od dekad, albo nas atakują jawnie obce narody, albo wewnętrznie własne rządy na zasadach sabotażu jak obecnie. Dodatkowo wysyła się nie jawnie "ochotników" na Ukrainę a obecnie jawnie wyślemy oddziały, pod pozorem pomocy. "Były szef NATO: Niektóre kraje NATO rozważają wysłanie wojsk na Ukrainę" Polska to nacja przegrana od dekad, albo nas atakują jawnie obce narody, albo wewnętrznie własne rządy na zasadach sabotażu jak obecnie. Dodatkowo wysyła się nie jawnie "ochotników" na Ukrainę a obecnie jawnie wyślemy oddziały, pod pozorem pomocy. "Były szef NATO: Niektóre kraje NATO rozważają wysłanie wojsk na Ukrainę" Polska ma być liderem! Według Rasmussena Polska i kraje bałtyckie mogą wysłać wojska na Ukrainę, jeśli Sojusz nie zobowiąże się wystarczająco mocno do Kijowa. „Jeśli NATO nie może dojść do porozumienia w sprawie jasnej ścieżki dla Ukrainy, istnieje wyraźna możliwość, że niektóre kraje podejmą działania indywidualnie. Wiemy, że Polska jest bardzo zaangażowana w konkretną pomoc Ukrainie”. Kontynuował: „Nie wykluczam możliwości, że Polska zaangażuje się jeszcze silniej w tym kontekście na poziomie narodowym, a za nią pójdą kraje bałtyckie, być może z uwzględnieniem działań wojskowych.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
No to chyba znowu Polską wylse! Bye bye F16! PO co nam F16 jak bedziemy mieli F35, black howki, 8 elektrowni atomowych i baze na ksiezycu XD
ifeelveryblah
Po co Ukraińcy próbują przebić się przez obronę na wschodzie? Niech idą na północ, tam pełno terenów rosyjskich bez obrony. Wejdą jak po swoje.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwajszalom odpowiada (usunięty)
Czy nEuropa wygumkuje wstydliwą przeszłość, jak Stalin wygumkował krwawego karła Jeżowa?

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki