WAŻNE

Pentagon dokonuje przeglądu dostaw broni dla kurdyjskich bojowników

2017-11-27 22:28
publikacja
2017-11-27 22:28
fot. Khaled Abdullah / Reuters

Pentagon dokonuje przeglądu amerykańskich dostaw broni dla bojowników z Kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), którzy walczą z Państwem Islamskim (IS) w Syrii - powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy Pentagonu Eric Pahon.

Rzecznik nie potwierdził informacji o całkowitym zawieszeniu dostaw broni i zasugerował, że takie decyzje są podejmowane na podstawie wymogów związanych z przeprowadzanymi działaniami wojennymi.

W piątek szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu poinformował, że podczas wcześniejszej rozmowy telefonicznej prezydent USA Donald Trump obiecał prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, iż Stany Zjednoczone nie będą więcej dostarczać broni bojownikom YPG.

Z zapisu rozmowy telefonicznej przywódców nie wynikało jednak jednoznacznie, że amerykańskie dostawy broni dla YPG zostaną całkowicie zawieszone. Chodziło raczej o "korekty w sferze amerykańskiego wsparcia militarnego dla naszych partnerów walczących w Syrii", służące stabilizacji w regionie i odbudowie zaufania, co "zagwarantuje, że IS nie powróci na utracone terytoria" - podał w piątkowym komunikacie Biały Dom.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska 

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki