REKLAMA

Pentagon: Ukraina potrzebuje czołgów. Najbardziej sowieckich

2022-10-04 22:22
publikacja
2022-10-04 22:22

Zgadzamy się, że Ukraina potrzebuje czołgów, ale ze względów logistycznych najlepszą opcją w tym względzie jest dostarczanie czołgów postsowieckich - powiedziała we wtorek zastępczyni asystenta amerykańskiego ministra obrony ds. Rosji i Ukrainy Laura Cooper. Urzędniczka zapewniła też, że USA nie dostrzegły dotąd żadnych sygnałów o przygotowaniach Rosji do użycia broni jądrowej.

Pentagon: Ukraina potrzebuje czołgów. Najbardziej sowieckich
Pentagon: Ukraina potrzebuje czołgów. Najbardziej sowieckich
fot. AMMAR AWAD / / Reuters

Cooper odniosła się do sprawy czołgów, o które od dawna ubiega się Ukraina, podczas konferencji prasowej poświęconej nowemu pakietowi pomocy wojskowej USA dla Ukrainy.

"Absolutnie zgadzamy się, że Ukraińcy potrzebują czołgów i USA współpracują z sojusznikami (...), ale najłatwiejszymi do natychmiastowego dostarczenia i wykorzystania na polu walki są czołgi typu sowieckiego, których Ukraińcy już używają i co ważniejsze, potrafią je naprawiać i mają do nich części zamienne" - powiedziała przedstawicielka Pentagonu. Jak dodała, dostarczenie zachodnich czołgów byłoby bardziej skomplikowane pod względem szkoleń, napraw i utrzymania. Zaznaczyła jednak, że dzięki współpracy USA i sojuszników Ukraina otrzymała już ponad 1000 pojazdów opancerzonych, w tym setki czołgów.

Dwieście amerykańskich pojazdów opancerzonych o wzmocnionej odporności na miny MaxxPro znalazło się w ogłoszonym we wtorek pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy wartym 625 mln dolarów. Oprócz tego zawiera on m.in. cztery wyrzutnie HIMARS wraz z amunicją, 16 haubic M777 kalibru 155 mm wraz z 75 tys. sztuk amunicji oraz 500 naprowadzanych satelitarnie pocisków Excalibur, 16 haubic M119 kalibru 105 mm, a także 1000 pocisków artyleryjskich RAAM z minami przeciwczołgowymi.

Cooper stwierdziła, że nowa transza uzbrojenia da Ukraińcom "większą elastyczność" w prowadzonych przez nich ofensywach i dodatkowe szanse na uzyskanie strategicznych przewag nad Rosjanami. Zaznaczyła, że tylko w ciągu ostatniej doby ukraińskie siły dokonały "znaczących" postępów w obwodzie chersońskim. Zapewniła też, że wbrew obawom, USA i partnerzy będą w stanie produkować wystarczającą ilość amunicji. Przeciwstawiła to sytuacji Rosji, która nie ma takiej "głębi wsparcia" i musi zwracać się o pomoc do Korei Północnej i Iranu.

Przedstawicielka Pentagonu stwierdziła jednocześnie, że USA nie zmieniły swojego stanowiska w sprawie dostarczania Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu ATACMS, które są na czele ukraińskiej "listy życzeń". Jak stwierdziła, zdecydowana większość potencjalnych celów znajduje się w zasięgu systemów posiadanych już przez Ukrainę. Według CNN, Kijów zaoferował, że da Waszyngtonowi wgląd w dane dotyczące obieranych przez ukraińskie siły celów, by przekonać USA w tej sprawie i uspokoić obawy dotyczące ewentualnego użycia ATACMS na terytorium Rosji.

Cooper ponownie zapewniła też, że mimo nuklearnej retoryki na Kremlu i doniesieniach na temat wysłanego rzekomo przez Rosję "pociągu nuklearnego", USA nie odnotowały dotąd żadnych sygnałów sugerujących przygotowywanie się Rosji do użycia broni jądrowej.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ ap/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
jpelerj
To ma niby zwolnić USA z dostaw broni dla UKR? Dotąd wiele słyszeliśmy o "przyznanej" pomocy, ale mało o "przekazanej". Tak się robi biznes!
ptokbentoniczny2
No to kraje wschodniej Europy wyskakiwać z czołgów, bo panowie z Ameryki chcą kontynuować konflikt.
karbinadel
No, chyba lepiej tłuc się z Ruskimi rękami Ukraińców, niż własnymi?
somebody17
ruskie po zagraniu va banque z mobilizacją nie będą mogli ściemniać "ze jakby chcieli to by wygrali" jak ich Ukraińcy zmłucą, a wygląda na to że im do tego sprzetu nie zabraknie. Szykuje się MAKSYMALNE UPOKORZENIE ruskich. Juz nikt nie spojrzy na nich jak na waznego gracza. Po 300tu latach utrata statusu mocarstwa. Viva ruskie po zagraniu va banque z mobilizacją nie będą mogli ściemniać "ze jakby chcieli to by wygrali" jak ich Ukraińcy zmłucą, a wygląda na to że im do tego sprzetu nie zabraknie. Szykuje się MAKSYMALNE UPOKORZENIE ruskich. Juz nikt nie spojrzy na nich jak na waznego gracza. Po 300tu latach utrata statusu mocarstwa. Viva la putin! Trzeba mu zrobić biografię jak udało mu się zniszczyć mocarstwo i puścić mu przed procesem o zbrodnie wojenne.
polonu
niech złożą zamówienie , w Rosji , dostawa po podpisaniu pokoju . i deklaracja że nie użyją ich przeciwko Rosji , dostaną tego od groma ile tylko chcą jak lubią tak czołgi .
jaszczura
Wania, wasze poborowe mięsko gotowe na przemiał?
zenonn
Ilu mieszkańców Moskwy, szczególnie synów wrażych urzędników wysłano na wojnę na Ukrainę i dlaczego nikogo? Samych biedaków z Azji posyłacie na smierć

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki