Pensje w szkołach na starych zasadach

2020-01-03 05:25
publikacja
2020-01-03 05:25

Oświatowa „S” wytyka, że rząd zrealizował tylko część porozumienia strajkowego. Do tej pory jeden z głównych postulatów - dotyczący zmiany systemu wynagradzania nauczycieli nie został zrealizowany - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

/ fot. Piotr Mecik / FORUM
Gazeta przypomina, że 31 grudnia upłynął termin realizacji porozumienia z 7 kwietnia między stroną rządową a oświatową "Solidarnością", która jako jedyny nauczycielski związek zawodowy nie przystąpiła do kwietniowego strajku w szkołach. W podpisanym wówczas porozumieniu "S" ustaliła m.in. podwyżki od września tego roku w wysokości 9,6 proc., dodatek za wychowawstwo w wysokości 300 zł czy dodatek dla stażystów. Te punkty zostały zrealizowane.

Ciągle jednak - jak pisze "Rz" - nie został zrealizowany punkt dotyczący zmiany systemu wynagradzania nauczycieli, a ta kwestia jest dla "Solidarności" kluczowa. Zakładano, że nowe przepisy wejdą w życie od stycznia tego roku. "W sylwestra wysłaliśmy w tej sprawie pismo do Ministerstwa Edukacji. Planujemy także o niezrealizowanym postulacie powiadomić premiera i być może prezydenta. Mamy nadzieję, że po 6 stycznia ktoś wreszcie się tym zajmie, bo na razie mamy wrażenie, że minister Piontkowski w tej sprawie gra na czas" – powiedział cytowany przez gazetę Ryszard Proksa, szef nauczycielskiej "S".

Związek przygotował własny projekt rozwiązań prawnych. Zapisano w nim, że nauczyciel stażysta powinien zarabiać 70 proc. średniej krajowej, kontraktowy – 85 proc., mianowany – 100 proc., a dyplomowany – 115 proc.

Dziennik zauważa, że zmiany systemu wynagrodzeń nauczycieli domaga się także Związek Nauczycielstwa Polskiego. W najbliższych tygodniach związkowcy rozpoczną zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o powiązaniu pensji pedagogów ze średnią krajową. ZNP liczy też, że w styczniu minister edukacji zaprosi związki zawodowe na spotkanie w sprawie zmiany systemu wynagradzania i zapowiadanych od września podwyżek.

Resort edukacji podkreśla, że nie zamierza się uchylać od zawartych w porozumieniu obietnic.

kmz/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
fred_
Bo zamiast dac nauczycielom to rozdaja mundurowym. Chory kraj
smallsaver
Jak powiadał klasyk:

Państwo policyjne to państwo, w którym policjant zarabia więcej od nauczyciela.

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki