Pensje nauczycieli poszły w górę

Nauczyciele z publicznych szkół i przedszkoli otrzymują większe niż przeciętne stawki za godzinę pracy - wynika z najnowszego zestawienie GUS dotyczącego struktury wynagrodzeń według zawodów.

Niska pensja?
OPIS
Sprawdź, ile powinieneś zarabiać
Średnia stawka przeciętnego godzinowego wynagrodzenia brutto pod koniec 2012 r. wynosiła 21,76 zł, przy czym mężczyźni zarabiali 23,09 zł, a kobiety 20,35 zł - informuje "Rzeczpospolita".

Ponadprzeciętnie wypadli tu m.in. pedagodzy. Najlepiej zarabiały nauczycielki gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - 44,44 zł za godzinę pracy, czyli 218 proc. takiego przeciętnego wynagrodzenia dla kobiet. Pedagodzy mocno wybijali się też na tle swojej grupy zawodowej, czyli specjalistów, dla której godzinowa średnia to 29,80 zł. Ich godzinowe pensje w 2012 r. były wyższe od stawek lekarzy (35,71 zł), nauczycieli akademickich (30,68 zł) czy programistów (ok. 37 zł).

Tak wysokie stawki godzinowe dla pedagogów to efekt przepisów Karty nauczyciela - czytamy w gazecie.

PAP, sto/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Nauczyciel

Piszcie prawdę. Gdybym przychodził do pracy tylko na lekcję i wychodził zaraz po nich nie będąc nawet na dyżurze to po tygodniu by mnie zwolnili. Metodologia liczenia tej średniej jest nielogiczna. Proponowałbym w ten sam sposób obliczyć stawkę godzinowa bezrobotnego na zasiłku. Raz w miesiącu musi się zgłosić do urzędu. Niech to zajmie nawet godzinę. Czyli zajmując się obowiązkiem przez 1 h miesięcznie zarabia kilkaset złotych na godzinę. Przecież wiadomym jest że oprócz przeprowadzenia lekcji i tzw. 2 godzin karcianych czyli 20 godzin tygodniowo robimy jeszcze wiele innych rzeczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~lel

Polska takiej kasy po prostu nie ma. Tusk i spółka nigdy już mojego głosu nie dostanie

! Odpowiedz
0 0 ~szefuf

Przykre jest to, że się mylisz...
Co więcej, jak nie on, to Kaczyński, jak nie Kaczyński to inny wcale nie lepszy.

! Odpowiedz
0 0 ~Dziadek

Ilekroć idę po wnuka do szkoły i znajdę się w korytarzu pełnym rozwrzeszczanych uczniów nie rozumiem jak w takich warunkach można funkcjonować. Nauczycielka z uśmiechem powiedziała mi że można się przyzwyczaić. Dla mnie to niewyobrażalne a już nie za stawkę 20-30 pln. Dla tych co zazdroszczą rada: idźcie na spacer po korytarzu w czasie dużej przerwy. Ciekawe ile czasu wytrzymacie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Jedna krew

Rodacy! Nie dajmy się dzielić, im (POPiSLDPSLTRSP&co.) na tym zależy.

! Odpowiedz
0 0 ~antymękość

że zarabiają 1,3zł mniej od mężczyzn, to napiszcie o dyskryminacji mężczyzn - nawet nie moga pracowac w takich zawodach.

! Odpowiedz
0 0 ~anonim

No tak oczywiście burzą się ci co mają najmniej pojęcia o pracy nauczyciela, a najchętniej pozbyliby się swoich dzieci na 24 godziny, byleby mieć spokój. Nawet w wigilię (słyszałam o takim przypadku). Szok. Co za różnica gdzie sprawdzane są prace, jeśli i tak muszą być sprawdzone. Wycieczki- organizowane dla dzieci, żeby mogły coś zobaczyć (jaki procent rodziców organizuje swoim pociechom wyjazdy?) Kolejna kwestia zarobki nauczycieli mają się nijak do zarobków nauczycieli w unii europejskiej. Zamiast tak rzucać się na pensje nauczycielskie krytykanci powinni zajrzeć w głąb siebie, zastanowić się dobrze, czy mieliby odwagę podjąć się takiego zawodu. Zastanówcie się ludzie co wy robicie, może kiedyś wasze dziecko będzie nauczycielem, czy wówczas też będziecie tak jemu wszystko wytykać? Nawiasem mówiąc - dorabianie do pensji w innych placówkach równe jest rezygnacji z życia rodzinnego, odbywa się często kosztem ich własnych dzieci. Jeśli w ten sposób budujecie szacunek do nauczycieli, jaki będą mieć wasze dzieci szacunek do was samych...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~MOJA PANI

DLACZEGO NAUCZYCIEL NIE MOŻE PRZYGOTOWYWAĆ SIĘ DO LEKCJI I SPRAWDZAĆ WYPRACOWAŃ W SZKOLE TYLKO W DOMU ????

! Odpowiedz
0 0 ~niktważny

Dlatego między innymi, że po moich zajęciach do klasy, w której mam lekcje wchodzi inny nauczyciel. Moja szkoła jest przeludniona. Pracujemy w systemie zmianowym.
W pokoju nauczycielskim brakuje miejsca i nie ma już możliwości na zaadoptowanie innych pomieszczeń do pracy. Brak ich po prostu.
Brak również komputerów. A przy dzienniku elektronicznym trudno pracować bez. Dlatego to co się da wykonać w domu tam to robi większość nauczycieli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~lol odpowiada ~niktważny

dokładnie tak. A nawet gdyby mógł to robić w szkole, to co to zmieni w kwestii zarobków i długości urlopu, o które tak się burzą wszyscy nieznający tematu? Utarło się, że nauczyciel pracuje 18 godzin i że ma 2,5 albo i 3 miesiące wolnego, bo media takie bzdury powtarzają od lat. Zaczynam myśleć, że komuś na tym zależy. Dlaczego dziennikarz PAP wyciągnął tylko jedne dane z raportu GUS liczącego 240 stron?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

GPW: największe wzrosty i spadki

PATENTUS 1,5800 24,4%
TALANX 185,0000 24,2%
ERBUD 16,0000 14,3%
IQP 0,1280 -24,7%
QUANTUM 13,5000 -12,3%
TATRY 131,0000 -10,9%
Akcje: 143 wzrosło, 147 spadło, 90 bez zmian.
Wolumen: 43 028 386 akcji, obrót: 822 157 412 zł
Aktualizacja: 2019-11-14 17:04:59