REKLAMA

Pensje na uczelniach pójdą w górę. Przed inflacją jednak nie uciekną

2022-11-28 11:45
publikacja
2022-11-28 11:45

Podniesienie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej z 6410 zł do 7210 zł od 1 stycznia 2023 r. zakłada projekt rozporządzenia, który opublikowano w poniedziałek w Rządowym Centrum Legislacji.

Pensje na uczelniach pójdą w górę. Przed inflacją jednak nie uciekną
Pensje na uczelniach pójdą w górę. Przed inflacją jednak nie uciekną
fot. Matej Kastelic / / Shutterstock

Mowa o projekcie noweli rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej.

Rozporządzenie przyczynić się ma do wzrostu wynagrodzeń nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach publicznych i pracowników naukowych jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk.

W uzasadnieniu projektu napisano, że w związku z wysoką inflacją oraz rosnącymi kosztami życia i utrzymania za celowe uznano podwyższenie wysokości wynagrodzenia profesora z kwoty 6410 zł do kwoty 7210zł, co stanowi wzrost o ok. 12,5 proc. Resort przygotował tę nowelizację na wniosek środowiska akademickiego, które wskazywało, że kwota ta nie uległa zmianie od 2018 r.

"Jednocześnie należy wskazać, że wraz ze wzrostem wynagrodzenia profesora wzrosną również wynagrodzenia i świadczenia przysługujące innym osobom, których wysokość jest relacjonowana do wysokości wynagrodzenia profesora, tj. wynagrodzenia zasadnicze nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach publicznych na stanowiskach innych niż profesor oraz inne wynagrodzenia i świadczenia w systemie szkolnictwa wyższego i nauki" - wskazano w uzasadnieniu.

Pensje na uczelniach uzależnione są od pensji profesorów. Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej dla nauczyciela akademickiego nie może być niższa niż 50 proc. wynagrodzenia profesora, z tym, że dla profesora uczelni – wynosi nie mniej niż 83 proc., a dla adiunkta – wynosi nie mniej niż 73 proc.

W uzasadnieniu przypomniano, że z wysokością wynagrodzenia profesora są powiązane również inne wynagrodzenia i świadczenia w systemie szkolnictwa wyższego i nauki, w tym: łączna miesięczna kwota stypendium socjalnego i stypendium rektora jaką może otrzymać student, miesięczne wynagrodzenia członków rady uczelni, dodatek funkcyjny pracownika uczelni publicznej oraz miesięczne wynagrodzenie zasadnicze pracownika naukowego w jednostce naukowej Polskiej Akademii Nauk.

Od wynagrodzenia minimalnego profesora uzależniona jest też wysokość stypendium doktorantów w szkołach doktorskich. Wysokość miesięcznego stypendium doktoranckiego wynosi co najmniej 37 proc. wynagrodzenia profesora – do miesiąca, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa i 57 proc. wynagrodzenia profesora – po miesiącu, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa.

Uzgodnienia projektu potrwają do 7 grudnia br. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (7)

dodaj komentarz
aszkenazyjski
Profesorzy, doktoranci z uczelni nie mieszczacych sie w jakichkolwiek rankingach. Oczywiscie
sa wyjatki ok . 20% , reszta nie zna tabliczki mnozenia i odmiany przez przypadki.

O znajomosci jezykow obcych nie wspominam.
Profesor Glapinski, Belka,Rzeplinski, Niesiolowski pokazac publikacje w uznanych
Profesorzy, doktoranci z uczelni nie mieszczacych sie w jakichkolwiek rankingach. Oczywiscie
sa wyjatki ok . 20% , reszta nie zna tabliczki mnozenia i odmiany przez przypadki.

O znajomosci jezykow obcych nie wspominam.
Profesor Glapinski, Belka,Rzeplinski, Niesiolowski pokazac publikacje w uznanych periodykach.
monuz
4500 zł na rękę jako profesor (na koniec kariery i mało kto nim zostanie), wcześniej 20 lat jako doktor za najniższą krajową, wcześniej studia doktoranckie za 1000 brutto, zapraszamy do nauki :)
liczygrosz
...i "do tego" np 20k miesięcznie za granty naukowe jako profesor, a doktorant to rzeczywiście totalna bida i wyzysk przez starszych stażem
baibina
No to się Panie Profesorki, ekspertki na uczelniach od uprawy odmian ziemniaka czy inne od dialektów Czuwaszy z okolicy jeziora Bajkał sie obłowią. ich przydatnośc społeczna w PL taka sama jak czuwaszy na wojnie.
janoz_lobolotorant
ale nadal ich przydatność społeczna jest ogromnie większa od twojej - klepać dzień w dzień od rana do wieczora spam i hejt anonimowo w internecie to bardzo przykry widok
baibina odpowiada janoz_lobolotorant
To nie patrz. Idz lepiej zapisz się na te pozyteczne studia twoim zdaniem i ucz się o obyczajach czuwaszy i ich języka. W koncu za to w tym kraju też płacę więc korzystaj!

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki