REKLAMA

Pelosi chce ograniczyć dostęp Trumpa do broni nuklearnej

2021-01-08 19:28
publikacja
2021-01-08 19:28
Pelosi chce ograniczyć dostęp Trumpa do broni nuklearnej
Pelosi chce ograniczyć dostęp Trumpa do broni nuklearnej
fot. SARAH SILBIGER / / Reuters

Szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi rozmawiała w piątek z przewodniczącym Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generałem Markiem Milleyem o ewentualnych środkach ostrożności blokujących prezydentowi Donaldowi Trumpowi inicjowanie działań zbrojnych i dostęp do broni nuklearnej.

"Położenie tego niespełna rozumu prezydenta nie może być bardziej niebezpieczne i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić naród amerykański przed jego niezrównoważonym atakiem na nasz kraj i naszą demokrację" - przekazała Pelosi w liście do partyjnych kolegów.

Rzecznik Pentagonu potwierdził, że doszło do rozmowy Pelosi z Milleyem. Generał miał odpowiadać na pytania polityk "zgodnie z procedurą". Prawnie sporne pozostaje czy władzę prezydenta nad bronią nuklearną można w USA ograniczyć - twierdzą eksperci.

W Waszyngtonie trwają konsultacje Demokratów dotyczące ewentualnego rozpoczęcia procedury impeachmentu przywódcy USA. Przywództwo partii zapewnia o wyjątkowej mobilizacji w swoich szeregach w tej sprawie.

Trump już raz był postawiony przez kontrolowaną przez Demokratów Izbę Reprezentantów w stan oskarżenia. Uniewinnił go Senat kontrolowany przez Republikanów.

Relacje Trumpa z republikańskimi senatorami są napięte - w grudniu Senat odrzucił weto prezydenta dotyczące budżetu obronnego na rok 2021. Wielu Republikanów - na czele z liderem większości tej partii w Senacie Mitchem McConnellem - krytycznie wyraża się o kwestionowaniu przez gospodarza Białego Domu uczciwości procesu wyborczego.

Zgodnie z amerykańskim prawem do odsunięcia prezydenta od władzy potrzeba w Senacie dwóch trzecich głosów - 67. Demokratom w lutym 2020 roku zabrakło 19 głosów, by odsunąć Trumpa od władzy. 48 senatorów uznało wtedy, że jest winny nadużycia władzy w związku z tzw. aferą ukraińską.

Senator GOP z Nebraski Ben Sasse powiedział, że "zdecydowanie rozważy" ewentualne artykuły impeachmentu, gdyż prezydent - jak to ocenił - "sprzeniewierzył się swojej przysiędze".

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (22)

dodaj komentarz
przemek_opinia
1. Trump to jedyny prezydent USA, który za swojej kadencji nie rozpętał żadnej wojny.
2. Zakończył dominację ISIS na Bliskim Wschodzie, co Obamie się nie udawało. Obama wolał torpedować pozycje wojsk Asada zamiast prawdziwych terrorystów. Trump do spółki z Rosją usunęli problem.
3. Trump to też jedyny prezydent,
1. Trump to jedyny prezydent USA, który za swojej kadencji nie rozpętał żadnej wojny.
2. Zakończył dominację ISIS na Bliskim Wschodzie, co Obamie się nie udawało. Obama wolał torpedować pozycje wojsk Asada zamiast prawdziwych terrorystów. Trump do spółki z Rosją usunęli problem.
3. Trump to też jedyny prezydent, który spotkał się z Kim Dzong Unem (Korea Północna) - to jest prawdziwa dyplomacja o której wcześniejsi prezydencji jakoś niespecjalnie się garneli..
4. Trump nie zbombardował i nie zaatakował Iranu, co zapowiadała Hilary Clinton (Demokraci), której była to jedna z obietnic wyborczych.

Ale tak, teatr dla plebsu, że Trump niespełna rozumu trwa dalej. Nawet portal Bankier w to się zaangażował pokazując praktycznie co każde zdjęcie z Trumpem jego wykrzywioną twarz. Karawana jedzie dalej, a prosty lud kupuje te tanie zagrywki.
pstrzezek
Oj przemo, ostre wsparcie nadeszło pod każdym tematem o Trumpie więc chyba w weekendy płacą podwójnie. Możesz dodać bardzo wiele punktów do swojej listy np. Nie wywołał wojny z krajem A (a mógł) podobnie z krajem B (a przecież było blisko) etc. etc. Dzięsiątki tysięcy Amerykanów zmarło bo ten idiota do końca Oj przemo, ostre wsparcie nadeszło pod każdym tematem o Trumpie więc chyba w weekendy płacą podwójnie. Możesz dodać bardzo wiele punktów do swojej listy np. Nie wywołał wojny z krajem A (a mógł) podobnie z krajem B (a przecież było blisko) etc. etc. Dzięsiątki tysięcy Amerykanów zmarło bo ten idiota do końca przekonywał że wirus jest pod kontrolą. Rozpętał wojnę handlową z Chinami. Sukcesy dyplomacji Twittera? Jednego dnia obraża Kima a drugiego go zachwala. Spotyka się z tym dyktatorem bez żadnych wymiernych korzyści oprócz PR dla Kima Szczyt żenady te sukcesy.
grab
Skończy się na jednym celnym strzale.
track
Tej 80 letniej babci już całkiem rozum odjęło, dla niej bardziej odpowiednie byłyby nieszpory niż polityka
mooooo
Iran powinien postawić wojska w stan gotowości bojowej .
demeryt_69
Benjamin Sasse - kolejny historyk, który nie przepracował uczciwie ani jednego dnia w życiu :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pstrzezek
Brak argumentów to komentujesz wygląd? Chyba już to przerabiałeś
demeryt_69
Ten wyraz twarzy Niensi, to skutek mokrej pieluchy - zdarza się najlepszym :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki