Pełnomocniczka premiera Orbana: Będziemy blokować integrację Ukrainy

Węgry będą blokować integrację euroatlantycką Ukrainy, dopóki nie zapewni ona praw mniejszościom - oświadczyła w piątek pełnomocniczka premiera Węgier ds. autonomii w państwach ościennych Katalin Szili.

(YAY Foto)

Pełnomocniczka wyraziła przekonanie, że Węgry mają obowiązek uczynienia na drodze dyplomatycznej wszelkich kroków, które "uświadomią ukraińskiej polityce", że społeczność węgierską należy traktować na równi ze stanowiącym większość społeczeństwem ukraińskim.

Dodała, że Ukraina powinna uznać Węgrów z obwodu zakarpackiego, podobnie jak inne mniejszości, za czynnik państwotwórczy.

Stany Zjednoczone wezwały w czwartek Węgry do naprawienia relacji z Ukrainą i odstąpienia od prób blokowania współpracy tego kraju z NATO. "Jeśli Ukrainie się nie uda, Węgry znajdą się na linii frontu rosyjskiej agresji" - wskazał ambasador USA na Węgrzech David Cornstein.

Na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu Cornstein powiedział, że Węgry mogłyby zrobić więcej w sferze "ustalania priorytetów sojuszy" w sytuacji, gdy Rosja ponownie stanowi zagrożenie dla Ukrainy i Europy.

"Rosja testuje obecnie Zachód w większym stopniu niż kiedykolwiek" - napisał Cornstein w oświadczeniu udostępnionym przez amerykańską ambasadę.

"Żywimy zdecydowane przekonanie, (...) że dla nas jako sojuszników NATO najlepszym sposobem promowania reform na Ukrainie jest rozmawianie z Ukrainą, nie zaś blokowanie współpracy Ukrainy z NATO" - oznajmił dyplomata.

Stosunki węgiersko-ukraińskie są napięte od jesieni 2017 roku, kiedy to ukraiński parlament przyjął nową ustawę oświatową. Budapeszt oświadczył, że uderza ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym. Z powodu sporu Węgry blokują m.in. posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu.

Konflikt między dwoma krajami pogłębił się po publikacji w mediach filmu wideo, który dokumentuje wydawanie paszportów mniejszości węgierskiej na Ukrainie. Nagranie zostało wykonane w konsulacie węgierskim w mieście Berehowe; pracownicy konsulatu proszą na nim nowych posiadaczy paszportów, by ukrywali przed władzami ukraińskimi fakt uzyskania drugiego obywatelstwa. W związku z tą sprawą Ukraina wydaliła węgierskiego konsula, na co Węgry zareagowały wydaleniem jednego z ukraińskich konsulów w Budapeszcie.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 13 ajwaj

To kolejne panstwo, co dba o rodaków.
Podobnie Izrael, Rumunia nie mówiac o Rosji. Dla polskojezycznych "partyjotów" PISy Polak nic nie warty.
PISy sami sobie podlozyli bomby z niewiele opóznionym zaplonem.

""Ukraina nie powinna zapominać zbrodni popełnionych przeciwko ukraińskim Żydom, ani w żaden sposób celebrować ich poprzez upamiętnianie sprawców – napisał izraelski ambasador w Kijowie. Przyznał, że był „zszokowany” decyzją lwowskiej rady obwodowej ws. roku Bandery i OUN.
W czwartek ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion odniósł się oficjalnie do decyzji lwowskiej rady obwodowej, która we wtorek ogłosiła rok 2019 w obwodzie lwowskim na Ukrainie Rokiem Stepana Bandery i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.""
Jak zwykle KRESY.PL portal OK z przez Magdalenke ZAKAZANYMI PIOSENKAMI

https://kresy.pl/wydarzenia/ambasador-izraela-na-ukrainie-zszokowany-i-oburzony-rokiem-bandery-we-lwowie/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 15 cyklonb

Polska szkoła we Lwowie (w której i tak już ograniczono naukę polskiego do minimum) znajduje się przy ulicy Bandery a na szkle Ukraińcy umieścili tablice pamiątkowa ku czci kolejnego zbrodniarza ludobójcy Szuchewycza. Polska nie tylko powinna upominać się o mniejszość polską (mniejszość bo jako większość to naszych tam wymordowano, wywieziono na Sybir na śmierć lub wysiedlono) ale także żądać zwrotu Lwowa, Podola i Wołynia odwiecznych polskich ziem okupowanych przez ZSRR i jego spadkobiercę Ukrainę od września 1939 roku .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 17 devu

Ukraina kraj bezprawia. Najpierw musi uciec od Rosji, demoralizacji, zainwestować w edukację i rozprawić się z Rosyjską mentalnością. Wyrównać rachunki historyczne - ludobójstwo na Polakach.
Przyjąć wyższe polskie wzorce kulturowe, aby myśleć o wspólnocie - nikt nie chce dzikusa przy stole.

! Odpowiedz
11 12 drabio

Jak HKT germanizowala wielkopolske przez lata mozna bylo bic uczniow za to ze pacierz mowili po polsku. Swiat milczal az francuskie gazety po porazce w wojnie sobie przypomnialy o krzywdzie Polakow. Jezeli ukraincy ciemieza mniejszosci to my mamy milczec. Wegry dbaja o swoje mniejszosci o ich prawa do zachowania jezyka i kultury bez wzgledu na to ze Rosja stawia sie okoniem w obronie rosyjsko jezyczmej mniejszosci na Ukrainie. Przeciez cala ta wojna zaczela sie od ustawy o jezyku i od spalenia zywcem 50 ludzi w odessie. W Polsce ci ktorzy popelniali zbrodnie w czasie II wojny sa zbrodniarzami na Ukrainie tacy to bohaterowie... Brudna to wojna i brudna polityka mam ich wszystkich w d...pie szkoda tylko tych wybiedzonych ludzi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 27 krswlr

Orban umiejętnie prowadzi politykę, w której Węgry są pomostem między Wschodem, a Zachodem. Interesy robią z kim się da - a to Polska powinna pełnić tę rolę w regionie.

! Odpowiedz
47 24 trooper

Ktoś ma jeszcze wątpliwości, że Orban to wytwór Putina? A nasz Kaczyński widzi w nim idola. Lepszej satyry trudno sobie wyobrazić.

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 22 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 3 piterro1980

Nie widzę związku z artykułem.

! Odpowiedz
30 13 siunek

Węgier-Moskal dwa bratanki.

! Odpowiedz