Pełen ZUS od każdej umowy-zlecenia? Projekt w przygotowaniu

PiS przygotowuje projekt zmian w przepisach dotyczących składek ZUS. Nowe zasady mogą zacząć obowiązywać już w przyszłym roku – czytamy w środowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej". Dziennik powołał się na członka rządu.

(Shutterstock)

Obecnie osoba pracująca na umowie-zleceniu płaci ZUS liczony do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Jeśli zarobi więcej, to jej pracodawca nie odprowadza składki od nadwyżki. Podobnie wygląda sytuacja, gdy zainteresowany pracuje w jednej firmie na etacie, a w innej dorabia na zleceniu – jeśli w tej pierwszej zarabia co najmniej pensję minimalną, to w drugiej już w ogóle nie płaci ZUS od umowy zlecenia.

"Po zmianach na pewno w pierwszym, ale prawdopodobnie także w drugim przypadku zatrudnieni zapłacą składkę w pełnej wysokości" - informuje "DGP". Jeden z rozmówców dziennika wskazuje, że "chodzi o to, by nie tworzyć okazji do optymalizacji".

"Z jednej strony dzięki takim zmianom na kontach pracowników w ZUS znajdzie się więcej pieniędzy, co pozytywnie przełoży się na ich przyszłe emerytury. Z drugiej strony jednak oznacza to wyższe koszty dla pracodawców. Na przykład w przypadku umowy na 3 tys. zł miesięcznie koszty składki wzrosną o ok. 300 zł" - czytamy w artykule.

Dziennik zauważa, że w konsekwencji pełnego ozusowania zleceń polepszy się sytuacja ZUS. Wyższe składki oznaczają wyższe wpływy do kasy Zakładu o ok. 3 mld zł rocznie. Tym samym mniejszą dotację dostawałby on z budżetu.(PAP)

ozk/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 5 jaykob

Brakuje pieniędzy na programy typu 500+, więc teraz czekamy jeszcze na podniesienie wieku emerytalnego do 70 lub 80 lat, aby emeryci nie dostali zamiast 1000 zł jednego Jagiełło. Czysty PRL... Stwórzmy problemy, które partia rozwiąże!

! Odpowiedz
2 11 karllos7799

mój szef już zapowiedział zwolnienia... tylko kto będzie robił na raty leasingowe na bmw za 350 tyś zł... to nie wiem

! Odpowiedz
5 13 khh

Co tak skromnie? Dowalic pelne 3000 od 3000, sytuacja ZUSu jeszcze bardziej sie polepszy, co tam polsrodkami dzialac?

! Odpowiedz
0 16 faf

Drogi bankier.pl wprowadzacie ludzi w błąd. Już pierwsze zdanie przekazuje informacje nieprawdziwe. "Obecnie osoba pracująca na umowie zleceniu płaci ZUS liczony do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Jeśli zarobi więcej, to jej pracodawca nie odprowadza składki od nadwyżki". Jeśli umowa zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczenia, opłaca się wszystkie składki od podstawy, czyli kwoty brutto, niezależnie czy jest to 2k, 3k, czy 50k. Chorobowe jest dobrowolne. Kwota minimalnego wynagrodzenia nie jest w tym wypadku żadnym limitem!!! Jest jedynie kwotą stosowaną przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń - np dwóch umów zlecenie - do określania łącznej kwoty podstawy. Od kolejnych umów powyżej kwoty minimalnej można nie płacić składek, ale znów jeśli pierwsza ustala wynagrodzenie na poziomie np. 3k, to się płaci od 3k. To o czym piszecie ma zastosowanie wyłącznie przy zbiegu umów na małe kwoty. Poprawcie ten straszny artykuł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 38 matpoz1

"Z jednej strony dzięki takim zmianom na kontach pracowników w ZUS znajdzie się więcej pieniędzy" - więcej wirtualnych zapisów.

! Odpowiedz
2 22 andregru

Na kontach są wirtualne ale wpłacamy realne pieniądze które są gdzieś wydawane .

! Odpowiedz
40 7 barysza51

Ruch w dobrym kierunku. Należy tylko przypilnować aby wszystkie odprowadzone składki były odprowadzane do 30-krotności

! Odpowiedz
7 26 anty12

Jasne, jasne, jasne a za 30 lat ciekawe z czego wyplacisz emerytury tym ktorzy placili ogromne skladki.... Niewyplacisz bo za 30 lat bedzie emerytura obywatelska hihihi.

! Odpowiedz
0 2 sztos1 odpowiada anty12

hmmm a nie martwi Cię z czego obecnie wypłaca się świadczenia 5 , 10 czy 20 -sto tysięczne kilkuset tysiącom Polaków którzy często przepracowali ca 20 lat a nie zapłacili ani jednej składki emerytalnej

! Odpowiedz
10 42 anty12

Elegancko! Cały bieda-elektoracik malego prezesika zrozumie co to zocjalizm i podatki. Zawsze najglupsza holota dostaje najbardziej po d. Jak mawiam moj profesor - glupimi ludzi zawsze mozna sterowac. Dlatego warto sie uczyc.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.