Pekin: zagrożenie terroryzmem

Co najmniej cztery zachodnie kraje wydały w czwartek dla swoich obywateli ostrzeżenia, obowiązujące w czasie świąt Bożego Narodzenia w popularnej pekińskiej dzielnicy dyplomatycznej i rozrywkowej.

(fot. Jerzy Pawleta / FORUM)

Amerykańska ambasada w krótkim komunikacie poinformowała, że "otrzymała informacje o możliwych zagrożeniach" dla obywateli zachodnich krajów w dzielnicy Sanlitun w pierwszy dzień Bożego Narodzenia lub w kolejne dni. Okolica, w której znajduje się wiele ambasad, jest znana także z wielu sklepów, galerii handlowych i życia nocnego.

Podobne ostrzeżenia wydały także ambasada Francji oraz brytyjskie i australijskie resorty dyplomacji. Nie podano żadnych innych szczegółów na temat charakteru zagrożenia.

Pekińska policja poinformowała o podwyższonym na Boże Narodzenie i Nowy Rok poziomie alertu; obejmie on m.in. centra handlowe, które w okresie świątecznym mogą przeżywać oblężenie.

Ogłoszony żółty alert jest drugim najniższym w czterostopniowej skali obowiązującej w Chinach. Oznacza on m.in., że kosze na śmieci w miejscach publicznych będą kontrolowane co 30 minut - precyzuje agencja Xinhua.

Francuska agencja AFP zwraca uwagę, że ostrzeżenia tego rodzaju są bardzo nietypowe dla Pekinu, gdzie komunistyczne władze utrzymują zwykle podwyższone środki bezpieczeństwa. Agencja Reutera odnotowuje, że przed głównym centrum handlowym w dzielnicy Sanlitun pojawiły się policyjne patrole z bronią, podczas gdy na co dzień funkcjonariusze nie są uzbrojeni.(PAP)

ksaj/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Piada

Zabicie kilku turystów w Chinach nic nie da islamistom, tylko przybliży ich upadek, armia chińska nie bawi się z tubylcami tylko ich " reedukuje " w swoich obozach a teren zajmuje i nie oddaje nie bojąc się nacisków międzynarodowych

! Odpowiedz
1 3 ~Raczka

islamici strasznie staraja sie by wszyscy ich znienawidzili, po to dokonuja mordow i publikuja to na prawo i lewo.
oni sa sekta milenijna i chca konca swiata. w ichmniemaniu nastapi to wtedy gdy wszystkie narody ich zaatakuja.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil