Pekin wyłączył ostatnią elektrownię węglową

Zatrzymano pracę ostatniej elektrowni węglowej w Pekinie. Stolica jest pierwszym chińskim miastem zasilanym wyłącznie czystą energią - podała chińska agencja Xinhua. Tymczasem Pekin wciąż spowija gęsty, zagrażający zdrowiu smog.

(fot. Kim Kyung-hoon / FORUM)

Zbudowana i uruchomiona w 1999 roku na wschodnich przedmieściach Pekinu węglowa elektrownia cieplna o mocy 845 megawatów zużywała ponad 8 mln ton węgla rocznie. W sobotę uroczyście wyłączono ostatni blok elektrowni, który według władz miasta co roku emitował do atmosfery setki ton zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek siarki, tlenek azotu i pyły.

W latach 2014-15 Pekin zamknął trzy inne duże elektrownie węglowe, realizując przyjęty wcześniej plan walki ze smogiem - jednym z poważnych problemów trapiących od wielu lat to miasto. Obecnie 100 proc. energii elektrycznej produkowanej w Pekinie pochodzi z czystych źródeł, takich jak gaz ziemny czy elektrownie wiatrowe - podkreśla oficjalna agencja Xinhua.

W piątek pekińska policja smogowa, specjalna jednostka powołana w styczniu br. do walki z zanieczyszczeniem po raz pierwszy aresztowała osobę podejrzaną o zatruwanie środowiska - podał hongkoński dziennik South China Morning Post. Aresztowanym jest pracownik jednej ze stołecznych ciepłowni, która wypuszczała do atmosfery dziesięciokrotnie więcej zanieczyszczeń, w tym dwutlenku siarki, niż przewidują normy.

Choć chińskie władze od lat obiecują zmniejszenie zanieczyszczenia, urzędy odpowiedzialne za ochronę środowiska były dotąd krytykowane za brak zdecydowanych działań. Aresztowanie pracownika ciepłowni wskazuje, że władze Pekinu coraz poważniej podchodzą do problemu fatalnej jakości powietrza - ocenia SCMP.

Jednak obecnie miasto znów tonie w smogu. W niedzielę lokalne władze ogłosiły niebieski alarm smogowy, zalecając mieszkańcom ostrożność i ograniczenie czasu spędzanego na zewnątrz. Według miejskiego centrum monitoringu środowiska wskaźnik PM2,5 (stężenie drobnych pyłów zawieszonych) w większości stacji pomiarowych w Pekinie przekraczał tego dnia 250 mikrogramów na metr sześcienny. Jest to wartość uznawana za niebezpieczną dla zdrowia.

Zanieczyszczenie powietrza, szczególnie drobnymi cząstkami, może powodować u ludzi szereg dolegliwości, od astmy po choroby serca. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z powodu zanieczyszczenia powietrza w samym 2012 roku zmarło ponad milion Chińczyków. Szacunki naukowców z organizacji Berkeley Earth mówią o nawet 1,6 mln takich zgonów rocznie - a więc średnio prawie 4,4 tys. zgonów każdego dnia.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ lm/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~WM

Chinczycy przynajmniej cos robia, a my,?? tylko sie klocimy, zamiast wreszcie cos ustalic w sprawie smogu. Chyba, ze czekamy, az bedzie tak jak w Chinach ze smogiem,a to juz nikomu nic nie pomoze!!!

! Odpowiedz
1 2 ~Azaz

A u nas elektrownie nie trują wcale ! Trują tylko obywatele ! Są tacy bezczelni, że pozwalają sobie na palenie w piecach zimą i jeżdżenie starymi samochodami ! Ale najgorsze jest to ze płacą te nędzne kilkadziesiąt podatkow a wymagania mają jak normalni ludzie !

! Odpowiedz
2 3 ~Dżejms

Z czego ta czysta energia? Zasysają prosto ze słońca jak Stachursky? Czy może przypadkiem będą jakieś odpady promieniotwórcze przez najbliższe 100 tys lat? A może będą się grzać ciepłem rodzinnym?

! Odpowiedz
3 8 ~aa

Czysta propaganda jak czysta energia. Węgiel to nasze życie. To nasz chleb, jak PiS. Jak innowacja Morawieckiego!!!!

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 4 ~Lo8 mln ton węgla dla elektrowni 845 MW? Taka ilość węgla do takiej mocy to tylko węgiel brunatny


! Odpowiedz
1 15 ~prawda

Bo tam jadą krótko z frajerami. Nie ma 13-tek ani doplacania do czegokolwiek.

! Odpowiedz
1 1 ~rttyuiop

o dziwo u nas jarek też na krótko z węglokopami,

! Odpowiedz
1 15 ~as

To oznacza że węgiel stanieje

! Odpowiedz
2 6 ~mms

W miejsce elektrowni chyba uruchomili hutę.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl