REKLAMA

Pekin potwierdził spotkanie prezydentów Chin i Tajwanu

2015-11-04 02:15
publikacja
2015-11-04 02:15
fot. Michel Temer / Flickr/Global Panorama/Michel Temer

Władze w Pekinie potwierdziły, że prezydent Chin Xi Jinping spotka się w sobotę w Singapurze z prezydentem Tajwanu Ma Jing-cu (Ma Ying-jeou). Poinformowała o tym w środę chińska agencja Xinhua. To pierwsze spotkanie przywódców od wojny domowej w 1949 r.

Komentatorzy podkreślają, że będzie to historyczne spotkanie przywódców Chin i Tajwanu.

"Celem wizyty prezydenta Ma jest zapewnienie pokoju w Cieśninie Tajwańskiej i utrzymanie tam status quo" - poinformował wcześniej rzecznik tajwańskiego prezydenta Charles Chen.

Dodał, że przywódcy "wymienią poglądy na temat kwestii dwustronnych". Zastrzegł jednocześnie, że "przy tej okazji żadna umowa nie zostanie podpisana, ani nie zostanie wydane żadne wspólne oświadczenie".

Relacje między Chinami i Tajwanem znacznie się poprawiły od czasu objęcia władzy na wyspie przez Ma w maju 2008 r.; zwiększył się ruch turystyczny i ożywiły się relacje handlowe i inwestycje po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej.

Jednak pomimo ocieplenia relacji Chiny wciąż uważają Tajwan, faktycznie niepodległy od 1949 r., za swą zbuntowaną prowincję.

Zwolennicy opozycji twierdzą, że przyjazna Chinom polityka prezydenta z Partii Nacjonalistycznej (Kuomintangu) coraz bardziej narusza demokratyczne swobody na Tajwanie i może wręcz prowadzić do utraty niepodległości kraju. (PAP)

sp/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki