Pekin milczy w sprawie rzekomej umowy handlowej z USA

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying nie potwierdziła na piątkowym briefingu doniesień, że Waszyngton i Pekin osiągnęły częściowe porozumienie handlowe. Na pytanie w tej sprawie odparła, że Chiny są otwarte na dialog, a umowa musi być obustronnie korzystna.

(fot. An Ming / Shutterstock)

Agencja Reutera podała, powołując się na amerykańskie źródła, że Waszyngton przedstawił swoje warunki umowy mającej zakończyć toczoną od 17 miesięcy wojnę handlową. USA miały zaproponować zawieszenie niektórych karnych ceł na chiński eksport w zamian za zakup większej ilości amerykańskich towarów rolnych przez Chiny.

Doniesienia o porozumieniu nie zostały jednak oficjalnie potwierdzone przez żadną ze stron i obecnie nie jest jasne, czy USA wprowadzą zapowiadaną na 15 grudnia kolejną partię karnych ceł, obejmującą sprowadzane z Chin produkty warte prawie 160 mld dolarów rocznie.

„Chiny są skłonne do konstruktywnego dialogu, by rozwiązywać dzielące nas różnice i radzić sobie z nimi oraz wierzą, (…) że umowa musi być korzystna dla obu stron” - oświadczyła Hua na briefingu w Pekinie.

„Gdy tylko pojawiły się doniesienia sugerujące, że osiągnięto pierwszą fazę porozumienia, skoczyły ceny akcji na największych giełdach w USA i Europie. To pokazuje, że umowa poprzez negocjacje jest korzystna dla obu krajów i ich mieszkańców, i tego właśnie oczekuje społeczność międzynarodowa” - dodała rzeczniczka.

Według źródeł Reutera Waszyngton zgodził się zawiesić wprowadzenie taryf na chiński eksport wart 160 mld dolarów rocznie, a także obniżyć część karnych ceł wprowadzonych wcześniej. W zamian Pekin miałby w 2020 roku sprowadzić z USA produkty rolne za 50 mld dolarów, czyli dwa razy więcej niż w roku 2017, przed rozpoczęciem wojny handlowej.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ jo/ jar/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil