Pekao: sprzedaż detaliczna we wrześniu poniżej oczekiwań

Źródłem niższego od oczekiwań odczytu sprzedaży detalicznej za wrzesień była głównie niska sprzedaż żywności, która zanotowała nieoczekiwany spadek o 2,9 proc. rok do roku - wskazał ekonomista z banku Pekao Piotr Piękoś, komentując poniedziałkowe dane GUS dot.

(fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl)

Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2019 r. wzrosła o 4,3 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 4,1 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 5,3 proc. rdr.

"Źródłem niższego od oczekiwań odczytu sprzedaży detalicznej za wrzesień była głównie niska sprzedaż żywności, która zanotowała nieoczekiwany spadek o 2,9 proc. r/r. Spodziewamy się, że jest to jedynie przejściowe zjawisko i nie stoi za nim fundamentalne pogorszenie nastrojów konsumenckich" - napisał ekonomista w komentarzu.

Jak podkreślił, dynamika sprzedaży dóbr trwałych pozostaje na wysokim poziomie, co świadczy o utrzymujących się bardzo dobrych nastrojach konsumenckich.

"Trzeba jednak zaznaczyć, że na wysoką dynamikę sprzedaży dóbr trwałych pozytywny wpływ we wrześniu miały też efekty statystyczne – w przypadku sprzedaży samochodów był to pozytywny efekt kalendarza oraz niska baza odniesienia z zeszłego roku, natomiast w przypadku kategorii +meble, RTV i AGD+ niska baza odniesienia" - czytamy.

Piękoś wskazuje, że siła nabywcza konsumentów stopniowo zaczyna dostawać dodatkowe wsparcie w postaci zwiększonych wypłat z rozszerzonego programu 500+, co będzie podtrzymywać silny wzrost sprzedaży.

"Warto jednakże zwrócić uwagę na fakt, że dodatkowe fundusze trafiają teraz do nieco zamożniejszych gospodarstw domowych niż w pierwszym etapie programu (tj. tych, których kryterium dochodowe wykluczało wcześniej z otrzymywania dodatku na pierwsze dziecko) i tym samym mogą być w większej mierze niż wcześniej wydawane na usługi bądź też zaoszczędzone. Może to więc nieco ograniczyć wpływ rozszerzenia 500+ na sprzedaż detaliczną" - uważa ekonomista.

Na podstawie miesięcznych danych nt. sprzedaży detalicznej za III kwartał br. - Pekao podtrzymuje szacunek dynamiki PKB w III kwartale br. na poziomie 4,1 proc. r/r wobec 4,5 proc. r/r w II kwartale 2019 r. przy lekkim spowolnieniu wzrostu konsumpcji prywatnej. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil