Pekao i BGK sfinansują kontrakt polskiej firmy na Białorusi wart 49 mln euro

2020-06-02 10:45
publikacja
2020-06-02 10:45
fot. Silas Stein / Shutterstock

Bank Pekao i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) sfinansują kontrakt eksportowy polskiej firmy Trasko Inwest na projekt i budowę kompleksu handlowego w białoruskim Mińsku o wartości 49 mln euro - poinformował we wtorek w komunikacie bank Pekao.

"To unikalna umowa export finance łącząca finansowanie przy użyciu kilku instrumentów finansowych o różnej zapadalności i finansująca 100 proc. wartości kontraktu. Transakcję ubezpiecza KUKE" - napisano w komunikacie.

Pekao poinformował też, że struktura finansowania kontraktu obejmuje kombinację instrumentów długo- i krótkoterminowych, takich jak: kredyt dla nabywcy i akredytywa dokumentowa, uzupełnione o możliwość prefinansowania kontraktu eksportowego. Inwestycja jest finansowana z kredytu dla banku nabywcy. Kredytobiorcą w tej transakcji jest białoruski Belagroprombank, a nabywcą SilverCapital LLC z Mińska.

Eksporter to budująca centrum handlowe polska spółka Trasko Inwest. Inwestycję współfinansują Bank Pekao oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. BGK wspiera inwestycję kwotą ponad 24 mln euro, a Bank Pekao - ponad 32 mln euro.

"To pierwsza na polskim rynku tak zaawansowana strukturalnie i organizacyjnie transakcja bank-to-bank. Stworzyliśmy unikalne rozwiązanie finansowania eksportu i chcemy udostępnić je kolejnym eksporterom. Jednym z naszych podstawowych celów jest profesjonalne wsparcie polskich firm w ich działalności zagranicznej" - powiedział cytowany w komunikacie Andrzej Latoszek, menedżer transakcji z Departamentu Bankowości Międzynarodowej i Finansowania Eksportu Banku Pekao.

"Transakcja jest realizowana z rządowego programu +Finansowe Wspieranie Eksportu+. Z naszych analiz wynika, że ekspansja zagraniczna uczestników programu dotyczy przede wszystkim krajów Unii Europejskiej - 58 proc. wskazań, a w dalszej kolejności właśnie Białorusi - 51 proc. Wzmacniamy pozycję polskich firm za granicą. Jednym z naszych celów jest również wspieranie eksportu na rynki podwyższonego ryzyka, ale perspektywiczne. Białoruś jest właśnie takim rynkiem, szczególnie ze względu na bliskie położenie geograficzne" - dodała cytowana w komunikacie Marta Hejmowska, menedżer w Departamencie Bankowości Transakcyjnej BGK.

W komunikacie napisano, że wspierając transakcję, KUKE udostępniła bankom dwa instrumenty zabezpieczające - krótkoterminową gwarancję i długoterminowe ubezpieczenie spłaty kredytów.

"Połączenie tych dwóch rozwiązań umożliwiło polskiemu eksporterowi zaproponowanie białoruskiemu partnerowi zrealizowanie kontraktu na bardzo korzystnych warunkach. Jest to kolejny projekt na Białorusi, która ma największy udział w naszym portfelu ubezpieczeń eksportu inwestycyjnego" - wyjaśnia cytowany w komunikacie Krzysztof Kwaterski, menedżer w Departamencie Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE.

pif/ je/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki