REKLAMA

Pekao SA: pomoc Ukrainie pomoże i Polsce. Nasze PKB może wzrosnąć o prawie 190 mld zł

2022-10-04 06:56
publikacja
2022-10-04 06:56

Łącznie polskie PKB może wzrosnąć o prawie 190 mld zł, czyli 3,8 proc. z tytułu wsparcia w odbudowie Ukrainy – wynika z raportu ekonomistów Pekao SA. Raport omówiono we wtorek w "Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Pekao SA: pomoc Ukrainie pomoże i Polsce. Nasze PKB może wzrosnąć o prawie 190 mld zł
Pekao SA: pomoc Ukrainie pomoże i Polsce. Nasze PKB może wzrosnąć o prawie 190 mld zł
fot. Sergei Bobylev / / TASS

W dokumencie wskazano, że Polska, pomagając Ukrainie w odbudowie, tylko z tytułu bezpośrednich korzyści może zyskać 32,5 mld zł, czyli 0,9 proc. PKB. W dłuższym okresie powinniśmy zyskać też na powrocie naszego sąsiada na normalną trajektorię gospodarczą. Tu korzyści mają wynieść 140–156 mld zł, czyli 2,7–2,9 proc. PKB.

"To de facto największa odbudowa współczesnej Europy, która pochłonie wiele lat przygotowań i późniejszej realizacji. Polska z wielu powodów powinna wziąć w tym projekcie aktywny udział, a możliwe korzyści z tego tytułu ekonomiści banku Pekao szacują na 3,6–3,8 proc. PKB” – podkreśla na łamach "DGP” główny ekonomista Pekao SA Ernest Pytlarczyk.

Autorzy raportu wskazują też, w których obszarach odbudowy przemysłu polskie firmy mogą mieć najwięcej do zaoferowania. Z powodu zniszczeń – co oczywiste – szczególne korzyści może odnieść branża budowlana. Ale są tu też bariery. Już teraz, jak zauważa gazeta, zapotrzebowanie w Polsce na taką produkcję jest duże, więc nie wiadomo, czy firmy będą w stanie uwolnić dodatkowe moce produkcyjne. Z drugiej strony mają one ograniczone doświadczenie w eksporcie usług.

W raporcie jest też analiza innych branż. Pod uwagę wzięto m.in. to, w których branżach nasz kraj posiada szczególne kompetencje, a także, jaki bilans handlowy w ich obszarze wykazywała Ukraina. Na tej podstawie analitycy ocenili, że największy potencjał dla ekspansji ma przemysł rafineryjny, energetyka i gazownictwo (zwłaszcza w obszarze infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej) oraz sektory wytwarzające materiały wykorzystywane w budownictwie i przemyśle (produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych i gumy, wyrobów mineralnych oraz wyrobów z metali).

W raporcie wskazano, że "przestrzeń dla zwiększonego zaangażowania polskich firm może istnieć także w obszarze niektórych środków transportu publicznego (taboru kolejowego, tramwajów, autobusów), których flota wymagać będzie kompleksowego odnowienia”. (PAP)

ktl/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
eunuchy_z_ue
pomoc Ukrainie topi polską walutę bo pochodzi z dodruku. Ukraina nie jest w NATO to nie jest nasza wojna. Nie wyślemy naszych synów na wojnę amerykańsko ruską
faramir_z_gondoru
Co za pitolenie. Na siłę próbują nam wmówić, że te miliardy które popłynęły do Ukraińców w różnej formie to inwestycja. Irak też mieliśmy odbudowywać, też miały być kontrakty.
samsza
W okresie braku/niedoborów surowców energetycznych dochodzi do zamykania firm, a nie do wzrostu gospodarczego.
Kryzysu energetycznego nie widać z nbp i pekao, czy te 190 mld to będzie niedługo warte dzisiejsze 10 mld ?

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki