Pęka bańka na rynku nieruchomości w Londynie?

2019-07-18 09:00
publikacja
2019-07-18 09:00
Bankier.pl na podstawie danych brytyjskiego urzędu statystycznego

Ceny nieruchomości mieszkalnych w Londynie spadły w maju o ponad 4 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. To najbardziej gwałtowny spadek od sierpnia 2008 r.

Ceny mieszkań w brytyjskiej stolicy osiągają niebotyczne rozmiary na skutek ogromnej popularności Londynu wśród inwestorów zagranicznych (m.in. rosyjskich i chińskich bogaczy) oraz bardzo łagodnej polityki pieniężnej Banku Anglii. W maju za dom czy mieszkanie płacono tam przeciętnie 457,5 tys. funtów, czyli ok. 2,2 mln zł - wynika z danych brytyjskiego urzędu statystycznego. A to i tak o 4,4 proc. mniej niż w maju ubiegłego roku.

Stopniową tendencję spadkową obserwujemy już od blisko dwóch lat - szczyt odnotowano w sierpniu 2017 r., gdy średnia cena przekroczyła 487 tys. funtów.

Średnia cena w Londynie (biały) i Zjednoczonym Królestwie (żółty) [GBP] / Bankier.pl na podstawie danych brytyjskiego urzędu statystycznego

Eksperci wskazują, że za spadkami cen mieszkań może stać brexit. Inną przyczyną mniejszego zainteresowania mogą oczywiście być astronomiczne ceny.

W całym Zjednoczonym Królestwie średnia cena nieruchomości mieszkalnych wzrosła o 1,2 proc. rdr do 229,4 tys. funtów (ponad milion złotych).

MKa

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
art00r1
Ceny nieruchomości mieszkalnych w Londynie spadły w maju o ponad 4 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. To najbardziej gwałtowny spadek od sierpnia 2008 r. Przez ostatnie dwa lata potaniało pewnie z 7%. Ale jak spojrzysz już tylko ciut szerzej, np na ostatnie 5 lat, to podrożały o 10%. To że dwa lata nieruchy tanieją,Ceny nieruchomości mieszkalnych w Londynie spadły w maju o ponad 4 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. To najbardziej gwałtowny spadek od sierpnia 2008 r. Przez ostatnie dwa lata potaniało pewnie z 7%. Ale jak spojrzysz już tylko ciut szerzej, np na ostatnie 5 lat, to podrożały o 10%. To że dwa lata nieruchy tanieją, absolutnie nie zmienia trendu, przecież to widać nawet na tym nieczytelnym wykresie. Jak można to ignorować tylko po to, żeby dać jaśkowi przytczka w nos??
pikambelus
I to bez kryzysu gospodarczego.
pikambelus
Nie do wiary, to nieruchomości mogą potanieć ? Jasiek się chyba zapłacze.
zaziuruda
Nie brexit ale jak pisal w zeszlym roku bloomberg globalny rynek nieruchomosci jest w odwrocie.
januszcebulak
Stara, średniowieczna prawda mówi, że jeżeli w tytule artykułu jest pytanie, to odpowiedź zawsze brzmi "Nie", a artykuł to słaby clickbait.
znawca_inwestor
Autor nawet bał się podpisać - tylko pseudonim pod artykułem
dismas
Drogi Bankierze - przestań wrzucać wykresy z durnymi zdjęciami w tle - bo są one (wykresy) całkowicie nieczytelne.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki