REKLAMA

Patrioty od Niemiec dla Polski. Kancelaria Prezydenta ma inne zdanie niż MON

2022-11-25 09:07
publikacja
2022-11-25 09:07

Stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy jest najzupełniej precyzyjne - gdyby doszło do przekazania przez Niemcy będącej w ich dyspozycji baterii i rakiet Patriot, to te rakiety powinny bronić polskiego terytorium i polskich obywateli - mówił w piątek szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Patrioty od Niemiec dla Polski. Kancelaria Prezydenta ma inne zdanie niż MON
Patrioty od Niemiec dla Polski. Kancelaria Prezydenta ma inne zdanie niż MON
fot. Maciej Nędzyński / / MON

We wtorek, 15 listopada, gdy siły rosyjskie przeprowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, na teren miejscowości Przewodów (woj. lubelskie) leżącej blisko granicy polsko-ukraińskiej spadła rakieta - jak później informowały polskie władze - najprawdopodobniej ukraińskiej obrony powietrznej, doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch Polaków. Podkreślono, że wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta była wynikiem nieszczęśliwego wypadku. W niedzielę minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej.

W środę Błaszczak poinformował, że po kolejnych atakach rakietowych Rosji zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane na Ukrainę i rozstawione przy jej zachodniej granicy.

Z kolei w czwartek niemiecka minister obrony oświadczyła, że oferowane Polsce zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot przeznaczone są do użytku na terytorium NATO. "Te Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO" – powiedziała Lambrecht. Dodała, że jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami.

Minister Szrot w Programie I Polskiego Radia, pytany w piątek o komentarz do tej sprawy, powiedział: "Stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy jest tutaj najzupełniej precyzyjne. Pan prezydent uważa, że gdyby doszło do tego typu przesunięcia, przekazania przez Niemcy będącej w ich dyspozycji baterii i rakiet Patriot, to te rakiety powinny bronić polskiego terytorium i polskich obywateli". (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (2)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Andrzej "gdzie podpisać" Duda myśli samodzielnie? Przestańcie żartować.
samsza
Ruskie onuce łączą prezydenta z ruskimi trolami, nie chcą pomocy dla Ukrainy?
Kto pozwala im tam działać?

Powiązane: Wydatki na zbrojenia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki