REKLAMA

Patkowski o podatkowej "groźbie" Kaczyńskiego: rząd zachęca banki do podnoszenia oprocentowania lokat

2022-07-04 18:36
publikacja
2022-07-04 18:36
Patkowski o podatkowej "groźbie" Kaczyńskiego: rząd zachęca banki do podnoszenia oprocentowania lokat
Patkowski o podatkowej "groźbie" Kaczyńskiego: rząd zachęca banki do podnoszenia oprocentowania lokat
fot. Marcin Banaszkiewicz / / FotoNews

Rząd woli używać "miękkich mechanizmów" i zachęcać sektor bankowy do podnoszenia oprocentowania depozytów, ale sobotnie słowa prezesa PiS to wyraźny sygnał dla sektora - powiedział PAP Biznes wiceminister finansów Piotr Patkowski. W sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że jeśli banki nie podniosą oprocentowania depozytów, na ich zyski zostanie nałożony podatek.

"Zachęcamy banki do tego, żeby podnosić oprocentowanie, do tego motywujemy obligacjami. Myślę, że prezes to bardzo dobrze powiedział - jeśli banki nie zareagują w sposób adekwatny od oczekiwań klientów, to będziemy się temu przyglądać. Na razie działamy mechanizmami miękkimi, czyli po prostu zachęcamy do tego konkurencją w postaci obligacji" - powiedział Patkowski.

Dopytany, czy i kiedy mógłby pojawić się jakiś nowy podatek, wiceminister powiedział: "Zobaczymy, poczekamy. Na razie wdrażamy wakacje kredytowe, jesteśmy po jednym miesiącu działania nowych obligacji detalicznych, myślę, że już niedługo przyjdzie czas na podsumowanie tych działań".

Patkowski zaznaczył, że słowa prezesa PiS to "wyraźny sygnał dla banków".

"Pamiętajmy też, że banki są przed wdrożeniem pomocy dla kredytobiorców i zobaczymy, jak tutaj będą odpowiednio działać. Wolimy rozmawiać z sektorem i mam nadzieję, że sektor też będzie rozmawiał" - dodał.

W sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że "banki muszą pójść po rozum do głowy" i radykalnie podnosić oprocentowanie depozytów. Dodał, że jeśli tego nie zrobią, rząd będzie musiał obłożyć ich zyski podatkiem.

"Nie chcę za bankierów decydować, ale to musi być solidny procent, nie na wysokości inflacji, ale żeby ludzie czuli sens w tym, że te pieniądze jednak dużo mniej stracą, jak będą w banku" - podkreślił prezes PiS.

"Jak nie, no to będziemy musieli obłożyć podatkiem te zyski i koniec" - zapowiedział.

Jak dodał, sprawa ta jest przedmiotem oficjalnych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego, a on sam, wykorzystując pozycję szefa partii, rozmawia prywatnie. 

pat/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (40)

dodaj komentarz
anty12
Przykleiła się śmierdząca masa do statku i krzyczy "płyniemy!!!"
anty12
Cofa mi się jak widzę zdjęcie tego kaczego popychana. Ten nieuk powiedział że klasa średnia to 4000 brutto, ale dla plesbsu dla nich to 50000 brutto.
humanres
ja osobiście podziwiam min. Patkowskiego - chłopak ciężko pracuje, na 2 etaty - najpierw do godziny 17nastej w MinFin a potem druga runda u Antka i Jarka na zmianę przy zgaszonym świetle. misiaczek i janninger się już w tym fachu wyeksploatowali i przyszło nowe.
humanres
śmieje się trochę z nas - czytelników bankiera, ze jak rząd ogłasza jakiekolwiek zmiany (ustami tego chłopca w okularach) to aktywnie je komentujemy i nimi żyjemy, a po prostu rząd robi z naszymi pieniędzmi co chce i kiedy chce a my za dużo do powiedzenia nie mamy (no może poza sytuacja kiedy stoimy przy urnie).
tomkooo
czy "dres" w sadzie tez moze sie tlumaczyc "ze on tylko zachecal do oddania mu komorki" ?
jaaaa
skoro banki miałoby zostać obłożone dodatkowym podatkiem z powodu niskiego % oferowanego oszczędzającym na lokatach - to wg logiki pieniądze z tego podatku powinny zostać wypłacone osobom trzymającym pieniądze na niskooprocentowanych lokatach w tych bankach. Czy tak będzie?
my_kroolik
Ale które zyski panie Kaczyński? Sektor bankowy ma od lat zwrot z kapitału na poziomie jednocyfrowym, podczas gdy standardem jest 15-20%. W tym roku zwrot z kapitału banków będzie niższy od inflacji. Ja rozumiem, że te kategorie panu Kaczyńskiemu nic nie mówią i nic go nie obchodzą, ale prawda jest brutalna. W polskim sektorze bankowym Ale które zyski panie Kaczyński? Sektor bankowy ma od lat zwrot z kapitału na poziomie jednocyfrowym, podczas gdy standardem jest 15-20%. W tym roku zwrot z kapitału banków będzie niższy od inflacji. Ja rozumiem, że te kategorie panu Kaczyńskiemu nic nie mówią i nic go nie obchodzą, ale prawda jest brutalna. W polskim sektorze bankowym kupuje tylko rząd za pieniądze podatników, a prywatni inwestorzy się wycofują.
jarunia
minister najniższy sługa swego Premiera - na obrazku
tomkooo
jest jakis paragraf na szantazowanie firm ?
moze mr. 0 powinien sie tym zainteresowac ;) tylko, ze ok kolegow nie sciga ;)

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki