REKLAMA

Patkowski: Ugody to najlepsze rozwiązanie i dla frankowców, i dla banków

2023-03-28 06:39
publikacja
2023-03-28 06:39

Banki wciąż mają w swoich rękach silne instrumenty, by problem frankowy sprawiedliwie uregulować, czyli ugody. One są obecnie zawierane, ale ich potencjał nie jest wykorzystany – mówi w rozmowie z wtorkową "Rzeczpospolitą" Piotr Patkowski, wiceminister finansów.

Patkowski: Ugody to najlepsze rozwiązanie i dla frankowców, i dla banków
Patkowski: Ugody to najlepsze rozwiązanie i dla frankowców, i dla banków
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

"Naszym zdaniem rozstrzygnięcia powinny iść w kierunku rozwiązania, które będzie sprawiedliwe społecznie. Orzecznictwo TSUE pokazuje jednoznacznie, że umowy frankowe były obarczone klauzulami abuzywnymi i konsumentom z tego tytułu przysługuje prawo do złożenia roszczenia względem banku" - wskazał Patkowski, odnosząc się do stwierdzenia gazety, że w opinii rzecznika generalnego TSUE frankowcy mogą żądać od banków dodatkowych roszczeń po unieważnieniu umowy, ale banki nie mają do tego prawa.

Pytanie jednak, czy i gdzie te roszczenia mają swoje granice? - zastanawia się wiceszef MF. "Czy skutkiem takich roszczeń powinna być sytuacja, że kredyt frankowy byłby tak samo traktowany jak kredyt w złotych? Czy jednak idziemy dalej, w koncepcję darmowego kredytu, a może nawet w pewnych sytuacjach do kredytu z dopłatą dla wybranej grupy osób? To zaś oznaczałoby preferencje wobec tych, którzy zaciągnęli kredyt złotowy" - stwierdza Patkowski.

Zwraca uwagę, że banki zawsze ponoszą koszty pozyskania kapitału, który udostępniają kredytobiorcy, a w orzecznictwie TSUE czy polskich sądów ten wątek nie jest co do zasady brany pod uwagę. "Niemniej w świetle dotychczasowego orzecznictwa banki mają słabszą pozycję procesową niż frankowicze i muszą to uwzględniać w swoich działaniach" - zaznacza wiceminister.

Pytany co proponuje MF, by rozstrzygnąć ten problem, wskazuje, że banki "powinny udrożnić linię komunikacji z klientami, muszą podjąć dialog z frankowcami, bo dotychczas ten aspekt był przez banki zaniedbany". "Banki wciąż mają w swoich rękach silne instrumenty, by tę sytuację sprawiedliwie uregulować, czyli ugody" - mówi Patkowski. Podkreśla, że "one są obecnie zawierane, ale ich potencjał nie jest w pełni wykorzystany".

"Nasze stanowisko jest więc takie, że to ugody, a nie postępowania sądowe, są najlepszym sposobem na wyjście z tej trudnej sytuacji – zarówno dla frankowców, jak i banków" - zaznacza wiceminister.

Patkowski zapytany, jak przekonać frankowców do ugody, jeśli droga sądowa daje nadzieję na nieporównywalnie lepsze rozstrzygnięcie finansowe, odpowiedział: "Dzięki ugodzie klient nie ponosi kosztów postępowania sądowego, unika też ryzyka niekorzystnego rozstrzygnięcia". Zauważa, że chociaż obecnie większość wyroków w polskich sądach kończy się unieważnieniem umowy kredytowej po stwierdzeniu abuzywności klauzul, to jednak taka linia orzecznicza nie jest wiążąca dla sądów.

W opinii Patkowskiego droga ugód może być skuteczna tylko wtedy, kiedy też banki – świadome swojej sytuacji – wyjdą naprzeciw środowisku frankowców. Jak mówi, teraz ich sytuacja jest korzystniejsza procesowo, a wydaje się, że banki wciąż nie do końca to rozumieją. "W ramach Komitetu Stabilności Finansowej zgadzamy się, że celem takich ugód powinno być zrównanie sytuacji frankowiczów z sytuacją złotówkowiczów" - wskazuje Patkowski.

maja/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (41)

dodaj komentarz
dawid_gmyrek
Zdradzeni o świcie, piszcie na Berdyczów zamiast blokować pozwami i tak mocno niewydolne wolskie sądy!
conan666
a pamiętacie jak banki naciągały firmy na opcje walutowe? ile popadało przez ich drapieżcza politykę!?
dawid_gmyrek
Czy to nie jest dziwne, że umowy o tzw. kredyty frankowe okazały się być wadliwymi dopiero po nagłym wzroście kursu CHF 15. stycznia 2015 roku?

Czy kredyty oparte o kurs € czy ¥ nie mają tych wad?
mba_tomy
"Czy kredyty oparte o kurs € czy ¥ nie mają tych wad?"

Mają, ale jest ich tak mało, że nikt o tym nie mówi. Obecnie można uzyskać kredyt w Euro, ale prawdziwy, a nie denominowany, czy indeksowany, a więc bez przelicznika walut przez bank. Jest też jeszcze mniej kredytów rzeczywiście frankowych, ale jest ich naprawdę
"Czy kredyty oparte o kurs € czy ¥ nie mają tych wad?"

Mają, ale jest ich tak mało, że nikt o tym nie mówi. Obecnie można uzyskać kredyt w Euro, ale prawdziwy, a nie denominowany, czy indeksowany, a więc bez przelicznika walut przez bank. Jest też jeszcze mniej kredytów rzeczywiście frankowych, ale jest ich naprawdę znikoma ilość i te nie mają abuzywnych punktów w umowach.

A te umowy były wadliwe od początku, poszukaj info kiedy były pierwsze sprawy sądowe i wtedy się pochwal wiedzą.
ja-gna
obnażasz swoją ignorancję i niewiedzę. Wyrok SOKIK przeciwko Millennium 2010 rok (postępowanie wszczęto w 2009 roku)
Umowy ocenia się na dzien ich podpisania. I na dzień podpisania sa w nich tak poważne wady prawne, które skutkują orzeczeniem nieważności umowy.

"Czy kredyty oparte o kurs € czy ¥ nie mają tych wad?
obnażasz swoją ignorancję i niewiedzę. Wyrok SOKIK przeciwko Millennium 2010 rok (postępowanie wszczęto w 2009 roku)
Umowy ocenia się na dzien ich podpisania. I na dzień podpisania sa w nich tak poważne wady prawne, które skutkują orzeczeniem nieważności umowy.

"Czy kredyty oparte o kurs € czy ¥ nie mają tych wad?" mają i również trafiają do sądów.
jpelerj
Państwowe banki w opałach, bo PKOBP ma najwięcej tych kredytów. To jasne, że wolą ugody. Inaczej poplyną, a ratowanie PKO BP to nie Getin...
dawid_gmyrek
PKO to nie żaden bank państwowy tylko spółka ze znaczącym udziałem Skarbu.
prawdziwynierobot
moze Czarnecki przejmie PKO BP w ramach rezolucji?

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki