REKLAMA

Patkowski: Ocena Fitch zadaje kłam zarzutom, że rząd ukrywa wydatki publiczne

2021-09-16 12:05
publikacja
2021-09-16 12:05
Patkowski: Ocena Fitch zadaje kłam zarzutom, że rząd ukrywa wydatki publiczne
Patkowski: Ocena Fitch zadaje kłam zarzutom, że rząd ukrywa wydatki publiczne
fot. Grzegorz Krzyżewski / / FORUM

Ocena Fitch Ratings zadaje kłam zarzutom, że rząd ukrywa wydatki publiczne i przepuszcza strumienie pieniędzy poza oficjalnym deficytem, bo agencja podaje dokładne dane dotyczące wydatków całego sektora finansów, w tym PFR i innych funduszy – wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceministra finansów Piotra Patkowskiego w Sejmie.

W czwartek w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski opowiadał na pytania posłów dotyczące oceny ratingowej wystawionej Polsce przez agencję Fitch Ratings.

„Poza tym, że Fitch prognozuje m.in. wzrost PKB, odnosi się także do deficytu sektora finansów publicznych w tym i w kolejnym roku. To jest ważne w kontekście rzekomych zarzutów, że rząd ukrywa wydatki publiczne i przepuszcza strumienie pieniędzy poza oficjalnym deficytem. Ocena Fitch zadaje temu kłam, bo jeśli spojrzeć, to Fitch podaje dokładne dane dotyczące wydatków całego sektora, również PFR i innych funduszy. Skoro rząd podaje dane o deficycie i agencje ratingowe podają dane o deficycie, to znaczy, że nie ma mowy o ukrywaniu danych” – stwierdził Piotr Patkowski.

Przypomniał, że Fitch przewiduje, iż w tym roku wzrost PKB wyniesie 5,2 proc., a więc więcej niż wynosi prognoza rządowa (4,9 proc. wzrostu). Z kolei na rok 2022 prognoza Fitch mówi o 4,5-proc. wzroście i 3,8-proc. w 2023 roku. Prognoza deficytu sektora finansów publicznych wynosi 5 proc. PKB na rok 2021, 3,8 proc. PKB na 2022 oraz 3 proc. PKB w 2023 r.

„Taka prognoza oznacza, że wg agencji Fitch w 2023 r. wracamy do pełnej konsolidacji sektora finansów publicznych” – oświadczył Patkowski.

Powiedział także, że według Fitch dług sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2023 roku spadnie do 55,3 proc. PKB.

„Prognozy Fitcha są zbliżone do tego, co prezentuje rząd w szacunkach wzrostu PKB czy zadłużenia, a więc oznacza to, że nasze spojrzenie na gospodarkę i nasze modele nie różnią się od tego, co pokazują inni, a wiec budżet tworzony jest na solidnych podstawach” – stwierdził wiceminister finansów. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
bullman
Wydatki ukryte ? to i przed Fitchem tez
300_pala
To tak jak lehman brodhers przed upadkiem . O Grecji nie wspomnę przez grzeczność
mararok
"budżet tworzony jest na solidnych podstawach” – stwierdził wiceminister finansów. "

Solidnym bagnie długów raczej...

Polak w 2050 pracujący za miskę ryżu na miesiąc: "a mówili, że budżet ma solidne podstawy, chyba kłamali"
pstrzezek
A to ciekawe. Bo jak niedawno agencje ratingowe chciały ciąć nasz rating to rząd mówił że ich opinia tak naprawdę nie ma znaczenia. To teraz już ma?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki