REKLAMA

Patkowski: Niewykluczony okres przejściowy dla niektórych instrumentów finansowych przy reformie WIBOR-u

2022-06-29 15:34, akt.2022-06-29 18:12
publikacja
2022-06-29 15:34
aktualizacja
2022-06-29 18:12
Patkowski: Niewykluczony okres przejściowy dla niektórych instrumentów finansowych przy reformie WIBOR-u
Patkowski: Niewykluczony okres przejściowy dla niektórych instrumentów finansowych przy reformie WIBOR-u
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Okres przejściowy w stosowaniu stawek referencyjnych przy reformie WIBOR-u może dotyczyć tylko instrumentów finansowych rynku kapitałowego i powinien być jak najkrótszy, minimalny - powiedział PAP Biznes wiceminister finansów Piotr Patkowski.

"Rozmowy dopiero się toczą, więc trudno mówić o szczegółach, ale przede wszystkim chodzi o instrumenty stricte rynku kapitałowego. Jeśli chodzi o kredyty konsumenckie, to trzymamy się tej daty (1 stycznia 2023 r. - PAP)" - powiedział Patkowski w kuluarach Senatu.

Zapytany o to, jak długi mógłby być okres przejściowy dla niektórych instrumentów, Patkowski powiedział: "Jeśli już, to jak najkrócej. Chcielibyśmy, żeby to był minimalny okres".

O możliwości wprowadzenia okresu przejściowego reformy WIBOR-u dla niektórych instrumentów Patkowski wspomniał wcześniej w trakcie debaty w Senacie.

"Pamiętajmy też, że WIBOR nie jest wskaźnikiem stosowanym tylko do umów kredytowych, ale też do obligacji, czy szeregu instrumentów pochodnych, więc tutaj też musimy wykazać się bardzo dużą ostrożnością, żeby sektor i rynki finansowe przyjęły to ze spokojem. Być może stosowane tu będą pewne kwestie, które pozwolą na jakiś okres przejściowy" - powiedział Patkowski.

Patkowski wskazał ponadto, że zarówno zamiennik jak i wskaźnik alternatywny dla WIBOR-u powinny być takie same, i wejść w życie w miarę możliwości w tym samym momencie.

Izba wyższa parlamentu rozpatruje w środę uchwalony w czerwcu przez Sejm projekt ustawy, która reguluje między innymi kwestię wprowadzenia zamiennika dla wskaźnika WIBOR, czy powszechne hipoteczne wakacje kredytowe.

Projekt ustawy ws. reformy WIBORu zakłada odejście od tego wskaźnika i wprowadzenie jego zamiennika w postaci nowych stawek wolnych od ryzyka opartych o transakcje O/N. Gdyby nie udało się wyznaczyć zamiennika standardowym procesem możliwe byłoby wskazanie za WIBOR stawki POLONIA, wyznaczanej przez Narodowy Bank Polski (prawdopodobnie chodzi o stawkę terminową będącą wynikiem kalkulacji z procentu składanego).

Choć w ustawie nie ma zapisanego konkretnego terminu wdrożenia reformy, przedstawiciele rządu od początku jej zaprezentowania zapowiadali, że miałoby to nastąpić od 1 stycznia 2023 r.

Przedstawiciele polskiego sektora finansowego zarówno w publicznych, jak i nieoficjalnych wypowiedziach, podkreślali w ostatnim czasie, że proponowany termin wdrożenia reformy jest kompletnie nierealny i grozi trudnymi do przewidzenia konsekwencjami dla polskiego systemu finansowego. Wskazywali ponadto, że proces powinien być rozłożony na kilka lat, wzorem doświadczeń z rynków, gdzie reformę wskaźników już przeprowadzono.

Propozycję trzech nowych alternatywnych indeksów dla rynku stopy procentowej opracował i przedstawił do konsultacji GPW Benchmark, administrator wskaźników stopy procentowej w Polsce. Są to: Warszawski Indeks Rynku Finansowego – WIRF, Warszawski Indeks Rynku Depozytowego - WIRD oraz Warsaw Repo Rate - WRR. Pierwsze dwa oparte są o transakcje depozytów niezabezpieczonych w grupie instytucji kredytowych, instytucji finansowych oraz - w przypadku WIRD – dużych przedsiębiorstw. Z kolei WRR jest indeksem mierzącym stopę procentową transakcji warunkowych.

Uczestnicy konsultacji publicznych wskazali WIRF jako potencjalny zamiennik dla WIBORu lub jako indeks O/N, będący podstawą do kalkulacji indeksów dla innych terminów zapadalności. Szczegóły wyników konsultacji mają być przedstawione w najbliższym czasie. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
carlito1
Poraziński powiedział.....
wibor3m10procent
Widzicie kredyciarze? Cała nadzieja w tym młodym zdolnym PiSowcu..! Na pewno niczego nie spartaczy haha

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki