Pat w sprawie Mariana Banasia. Czy będzie zmiana konstytucji?

Mam wątpliwości co do zmian ustawowych, które umożliwiłyby usunięcie szefa NIK Mariana Banasia ze stanowiska - mówił Paweł Mucha, wiceszef kancelarii Prezydenta RP. Politycy opozycji deklarują, że nie zgodzą się na zmiany konstytucji, bo osłabiałoby to pozycję przyszłych prezesów NIK.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

"Dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość apeluje do Mariana Banasia o rezygnację. Jeżeli ta rezygnacja nie nastąpi, to pojawia się proste pytanie o rozwiązanie tego na drodze prawnej. (...) Ja mam oczywiście wątpliwości co do tej drogi prawnej, jeżeli chodzi o te zmiany ustawowe, ale poczekajmy, jaka propozycja pojawi się na stole" - powiedział w niedzielę Paweł Mucha w programie Polsat News. Podkreślał, że prezydent nie bierze udziału w powoływaniu prezesa NIK na żadnym etapie i nie ma wpływu na ten proces.

Europoseł PiS Patryk Jaki mówił w programie, że trwają analizy legislacyjne dotyczące możliwości usunięcia Banasia bez zmiany konstytucji. "Musimy się zastanowić, w jaki sposób legislacyjne rozwiązać ten problem tak, aby dalej zachować - w miarę możliwości - niezależność NIK. (...) Trzeba się wspólnie zastanowić legislacyjnie - i my zapraszamy do tej dyskusji również opozycję - jak sprawić, żeby państwo było silniejsze - powiedział Jaki.

Politycy opozycji uczestniczący w dyskusji w Polsat News deklarowali, że nie zgodzą się na zmiany w konstytucji, gdyż osłabiałoby to pozycję przyszłych prezesów NIK. "Powołaliście oszusta podatkowego na stanowisko prezesa NIK" i "dzisiaj oczekujecie od opozycji, że w konstytucji osłabimy funkcję NIK, czyli instytucji, która bada, czy każda złotówka publiczna jest wydana w sposób zgodny z prawem" - mówiła Izabela Leszczyna (KO).

Andrzej Rozenek z Lewicy, zarzucił rządzącym, że aby "swojego koleżkę odwołać, chcecie niszczyć NIK". "I oczywiście Lewica do tego nie dopuści. I będziemy przeciwni grzebaniu w konstytucji" - podkreślił.

Wtórował mu Konrad Berkowicz (Konfederacja): "Po to NIK jest w konstytucji niezależny, by w sposób niezależny kontrolować państwo i nie można przez wasz skandaliczny błąd personalny niszczyć praworządności w Polsce".

Z kolei Marek Sawicki (PSL-Kukiz'15) wskazał, że PiS ma inne sposoby - niż zmiana przepisów - na usunięcie Banasia ze stanowiska, gdyż CBA i KAS skierowały już wnioski do prokuratury w tej sprawie, więc "bardzo szybko może prokuratura złożyć akt oskarżenia, sąd osądzić i osoba skazana nie może pełnić funkcji prezesa NIK". Zwrócił też uwagę, że alternatywą byłoby postawienie Banasia przed Trybunałem Stanu.

We wrześniu TVN w programie "Superwizjer" podał, że Marian Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w Krakowie, gdzie mieścił się pensjonat oferujący pokoje na godziny, i że wynajem kamienicy o powierzchni 400 mkw. i dwóch mniejszych, miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu. Według "Superwizjera" Banaś zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy w Krakowie, mowa była także o powiązaniach ze stręczycielami.

Pod koniec września Banaś udał się na urlop bezpłatny do czasu zakończenia postępowania kontrolnego CBA w sprawie jego oświadczeń majątkowych. Szef NIK oświadczył też wówczas, że nie zarządzał pokazanym w materiale "Superwizjera" hotelem, obecnie nie jest właścicielem nieruchomości, a materiał TVN odbiera, „jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia". Pozwał TVN i autora materiału Bertolda Kittela, żądając przeprosin, sprostowania i wpłaty na cel społeczny.

Prezes NIK, który w środę uczestniczył w posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej, opiniującej wnioski o powołanie dwóch wiceprezesów Izby, oświadczył, że "ze spokojem" oczekuje zakończenia procedur podjętych przez urzędy państwowe w sprawie jego oświadczeń majątkowych.

W czwartek w siedzibie PiS z Banasiem spotkali się prezes partii Jarosław Kaczyński i wiceprezes, szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, wyrazili oni oczekiwanie podania się przez szefa NIK do dymisji.

CBA poinformowało w piątek po południu, że rano tego dnia skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Banasia. Zawiadomienie jest wynikiem przeprowadzonej przez CBA kontroli oświadczeń majątkowych obecnego prezesa NIK. W zawiadomieniu CBA wskazuje na podejrzenie złożenia przez Banasia nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego oraz uzyskiwania dochodów z nieudokumentowanych źródeł.

Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zapoznał się z raportem CBA w sprawie prezesa NIK, a wnioski z niego płynące powinny skłonić Banasia do podania się do dymisji. Morawiecki wyraził przekonanie, że Banaś poda się w piątek do dymisji. "Jeśli tak się nie stanie, mamy plan +B+" - dodał premier. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 2 grab

Ale to PiS, który teraz zwraca się do opozycji o współpracę powołał Banasia na prezesa NIK.
Myślę, że teraz po tej nagonce PiS boi się niezależności Banasia, który wie niejedno o polskim rządzie.

! Odpowiedz
0 0 spaceavenger

Jaki jaka jakie

! Odpowiedz
3 2 silvio_gesell

Kozioł ofiarny, a karawana idzie dalej.

! Odpowiedz
1 8 panzerkampfwagen_marian

Trzeba atakować, to najlepsza obrona.

! Odpowiedz
32 31 trybuch

Banaś boi sie ze skończy jak Falenta. Falenta trzymał z Kaminskim i dostawał od niego gwarancje a wyszło jak wyszło.

! Odpowiedz
37 18 marianpazdzioch

Powiedz mi po co jest ten banaś?
- Właśnie, po co?
Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten banaś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest banaś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym banaś? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest banaś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi?
- protokół zniszczenia...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
50 38 borma

Cz to panstwo nie jest chore? Partia rzadzaca nominuje krystalicznie czystego czlowieka na tak wysokie stanowisko , a nastepnie caly aparat panstwowy i partyjny zajmuje sie sposobem , jak tego czlowieka wysadzic. Nie wiem czym on jest gorszy od Glapinskiego , Chrzanowskiego i pana Zdzisia? Przeciez wszyscy naleza do jednej grupy przestepczej . A tamtym jak widac nic nie grozi . Wiec o co chodzi z Banasiem? Moze rzadzacym przystawki w domu Banasia nie smakowaly . Ale tu wstarczylby wpis w ksiazce skarg. Przystawki sa wymienne , a poza tym na godzina. Mpzna w innej porze zrobic odwiedziny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
48 28 jarekzbyszek

Miał być sterowalny szef NIKu, który krzywdy dobrej zmianie nie zrobi. Nie słucha św Jarka. Pytanie czy zacznie kontrolować Pinokia lub ekipę pana Zero?

! Odpowiedz
11 2 heldbaum

Grzechu, daj głos!

! Odpowiedz
39 39 jkendy

Przecież jeszcze dwa tygodnie temu, słowami psiu, Banas był kryształowo czysty ... o jej czyżby kłamali?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil