Paszporty "Polityki" - przyznane

Po raz 10 - y przyznano "Paszporty Polityki" - wyróżnienia przyznawane przez redakcję tygodnika wybitnym twórcom kultury za największe dokonania ubiegłego roku. Laureatami zostali między innymi Piotr Trzaskalski, Dorota Masłowska i Anna Maria Jopek.

W kategorii film otrzymał nagrodę reżyser Piotr Trzaskalski za obraz pod tytułem "Edi". W uzasadnieniu podkreślono: "odważne potraktowanie współczesnego tematu i wielką moralną wrażliwość".

W kategorii literatura wyróżniono Dorotę Masłowską, autorkę książki pod tytułem "Wojna polsko - ruska", Jurorzy docenili w tym przypadku " osobiste spojrzenie na polską rzeczywistość i twórcze wykorzystanie języka pospolitego".

W kategorii teatr nagrodę otrzymał reżyser Krzysztof Warlikowski "nie tylko za osiągnięcia ostatniego sezonu, ale i za przywracanie wiary w artystyczne i etyczne posłannictwo teatru".

W kategorii muzyka "za oryginalny styl i konsekwentne doskonalenie osobowości artystycznej" jury nagrodziło wiolonczelistę Dominika Połońskiego.

W kategorii estrada wyróżniono Annę Marię Jopek za płytę "Upojenie" . Podkreślon "niezwykły talent wokalny i artystyczną dojrzałość wokalistki".

W kategorii plastyka nagrodzono Marcina Maciejowskiego - "za spostrzegawczość i dowcip oraz nowatorskie wykorzystanie stylistyki mediów i reklamy do opisu współczesnych obyczajów polskich.

Po raz pierwszy jury przyznało nagrody "kreator kultury" . Laureatami zostali: Roman Gutek, Wydawnictwo WAB., Andrzej Starmach, Festiwal Teatralny Malta i jego twórcy a także Mariusz Adamiak i Jerzy Owsiak.

9 stycznia rozpocznie się Festiwal Paszportów Polityki, na który złożą się koncerty, spotkania z udziałem laureatów, wystawy i przeglądy filmów w trzech miastach: Warszawie, Szczecinie i Wrocławiu. Festiwal zakończy się 8 lutego wielkim koncertem gwiazd estrady.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil