Paszporty Polityki 2013 rozdane

Już po raz 21. tygodnik "Polityka" wręczył swoje Paszporty. Nagrody przyznano w siedmiu kategoriach: muzyka poważna, muzyka popularna, sztuki wizualne, teatr, literatura, film oraz kreator kultury.

W kategorii filmowej nagrodzono Dawida Ogrodnika - "za aktorstwo, które łączy umiejętności warsztatowe z niezwykłą charyzmą. Za rolę niepełnosprawnego, która już przeszła do historii polskiego kina". Rozgłos Dawidowi Ogrodnikowi przyniosły role w filmach "Jesteś Bogiem" czy "Chce się żyć". Młody aktor skromnie przyznaje, że tak dużego wyróżnienia się nie spodziewał. Dodaje również, że mocno kibicował pozostałym nominowanym w swojej kategorii, Agacie Kuleszy oraz Tomaszowi Wasilewskiemu. "Jest mi niezwykle miło, że kapituła wybrała mnie, pomimo mojego małego dorobku artystycznego. Oby ten paszport przekraczał kolejne granice" - powiedział Dawid Ogrodnik.

Najlepszym pisarzem okazał się Ziemowit Szczerek i to właśnie w jego dłonie powędrował Paszport za literaturę. Największym zainteresowaniem darzy Europę Środkową i Wschodnią. "Cieszę się, że Polacy interesują się tą tematyką. Patrząc na siebie z perspektywy zachodu, możemy mieć nieco zwichrowany obraz. Jeśli będziemy na siebie patrzeć perspektywy wschodu, nie będziemy musieli przed zachodem niczego udawać" - twierdzi Ziemowit Szczerek. Autor przez wiele lat podróżował po Ukrainie. Z jego obserwacji powstała książka "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian".

Specjalny Paszport Polityki dla kreatora kultury przyznano Tomaszowi Stańce - "za wyjątkowy styl tworzenia, pracy i współdziałania w sztuce, umiejętność godzenia tradycji i awangardy. Za poszerzanie granic jazzu i zarazem poszerzanie jego publiczności, za promowanie polskich muzyków za granicą". Słynny jazzman podkreślił, że to dla niego jedno z bardziej prestiżowych wyróżnień.

W kategorii muzyka popularna nagrodę odebrał Marcin Masecki - "za sprawne i konsekwentne poruszanie się własną ścieżką między gatunkami, za zacieranie podziałów podziałów pomiędzy sceną filharmoniczną a klubową, za zmierzenie się z tradycyjną formą na płycie "Polonezy" w sposób jak zawsze lekki i przewrotny". Podczas uroczystej gali jego orkiestra była odpowiedzialna za muzykę, a on sam stał za pulpitem dyrygenckim.

Duet dramatopisarsko-reżyserski Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin otrzymał Paszport w kategorii teatr ("za brawurowe spektakle, które odsłaniając mechanizmy konstruowania oficjalnych biografii, równie wiele mówią o historii co o współczesności").

Z kolei Aneta Grzeszykowska triumfowała w kategorii sztuki wizualne - "za oryginalne, głębokie i poruszające podejście do ezystencjonalnych problemów śmierci, przemijania, kobiecości i pożądania zaprezentowane na wystawie "Śmierć i dziewczyna" w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.

Kwartet Apollon Musagete został nagrodzony w kategorii muzyka poważna. Paszport przyznano za "konsekwentne i skuteczne budowanie silnej pozycji w życiu muzycznym Europy, zawsze z uwzględnieniem w repertuarze muzyki polskiej, oraz za wybitną płytę "Multitude".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Konrad Słoka/jj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

GPW: największe wzrosty i spadki

GROCLIN 1,3400 53,3%
PHARMENA 15,5000 46,2%
ARCUS 1,2000 30,4%
NOVATURAS 9,0000 -25,0%
AMPLI 0,2300 -11,5%
SILVAIR-REGS 2,2500 -11,1%
Akcje: 219 wzrosło, 116 spadło, 47 bez zmian.
Wolumen: 81 456 633 akcji, obrót: 1 332 579 036 zł
Aktualizacja: 2020-04-09 17:04:59