Paryż, Berlin i Londyn nie zgadzają się z decyzją USA o sankcjach na Zarifa

Francuskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło w czwartek zaniepokojenie nałożeniem przez USA sankcji na szefa irańskiej dyplomacji Mohammada Dżawada Zarifa. Resort dodał, że Paryż, Londyn i Berlin nie zgadzają się z tą decyzją.

"Uważamy, że wszystkie kanały dyplomatyczne powinny pozostać otwarte, zwłaszcza w kontekście wysokich napięć" - brzmi oświadczenie francuskiego MSZ.

Wcześniej w środę pragnący zachować anonimowość wysokiej rangi urzędnik Białego Domu powiedział, że Zarif jest "twarzą reżimu" w Teheranie i odpowiada za "rozpowszechnianie za granicą propagandy i dezinformacji na temat programu nuklearnego Iranu, jego rakiet balistycznych i sieci terrorystycznych".

Amerykański resort skarbu poinformował, że restrykcje przewidują m.in. zamrożenie wszystkich aktywów Zarifa w USA, zabraniają także prowadzenia z nim jakichkolwiek transakcji.

Z powodu decyzji USA ubolewanie wyraziła także Unia Europejska.

To kolejny przykład różnicy w podejściu do Iranu ze strony sojuszników z obu stron Atlantyku. O ile administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wypowiedziała porozumienie nuklearne z Iranem, to europejscy sojusznicy robią wszystko, by móc utrzymać je w mocy. (PAP)

ulb/ kar/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 isaura2000

Trump to debil. Odkąd rządzi nie udało mu się zupełnie nic. Ani jednego sukcesu. Same konflikty

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil