REKLAMA

Partycypacja w II etapie PPK będzie niższa niż w pierwszym [Debata o PPK]

2019-12-16 17:56
publikacja
2019-12-16 17:56

Partycypacja w Pracowniczych Planach Kapitałowych w drugiej fazie wdrażania programu będzie niższa niż w pierwszej - uważają uczestnicy poniedziałkowej debaty o PPK.

/ fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera
W II fazie programu PPK do jego wdrożenia zobowiązane są przedsiębiorstwa zatrudniające między 50 a 249 pracowników. Według raportu PARP z Grupy PFR o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw, w Polsce takich firm jest ponad 15 tys.

"Niestety nie jestem dużym optymistą co do tego, że w drugiej fazie będziemy mieli wzrost partycypacji. Faktycznie im mniejsza firma, tym mniejsze wynagrodzenie i to jest pierwszy powód. Po drugie musimy spojrzeć na to, że na tym etapie olbrzymia liczba firm jest zobowiązanych do uruchomienia PPK. To nie jest tak, że operatorzy PPK, czyli TFI i PTE, będą mogły znacząco zwiększyć zatrudnienie i zwiększyć liczbę szkoleń. Jeżeli mamy do czynienia z niską świadomością ekonomiczną pracowników, to w trzy miesiące nie jesteśmy w stanie jej znacząco zwiększyć" - powiedział w w trakcie debaty dyrektor zarządzający TFI PZU Łukasz Kędzior.

"Przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym, które często mają u siebie wdrożone programy oszczędnościowe oraz liderów segmentów nie trzeba specjalnie do PPK przekonywać. To są jednak firmy duże. W gronie małych firm udział tego typu przedsiębiorstw będzie mniejszy. Z tego powodu obawiam się, że wśród małych firm poziom partycypacji będzie niższy. W mniejszych firmach przeciętne wynagrodzenie jest niższe, co również negatywnie przełoży się na partycypację" - dodał doradca zarządu Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasiewicz.

12 listopada zakończył się pierwszy etap wdrażania PPK. Do tego dnia blisko 4 tys. firm zatrudniających powyżej 250 pracowników zobligowanych było do dokonania wyboru instytucji finansowej obsługującej program. Według danych PFR w programie zapisanych jest ponad 1 mln pracowników, a dokładne dane dot. partycypacji mają zostać podane na wtorkowej konferencji. Ze wstępnych danych, publikowanych przez poszczególne instytucje oferujące PPK, partycypacja jest w przedziale 30-40 proc.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Może do niego przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

kk/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
molenda333
Ważne jednak aby ludzie byli świadomi na czym polega ppk i żeby przystępowali. Jeśli zrozumieją że mogą zyskać drugie tyle co wpłacą sami i że sami tyle nie zaoszczedza to mysle ze jednak większość osób się skusi.Zawsze te pieniądze można wypłacić można zainwestować w mieszkanie. Dobrze jak sie ma dodatkowo Ważne jednak aby ludzie byli świadomi na czym polega ppk i żeby przystępowali. Jeśli zrozumieją że mogą zyskać drugie tyle co wpłacą sami i że sami tyle nie zaoszczedza to mysle ze jednak większość osób się skusi.Zawsze te pieniądze można wypłacić można zainwestować w mieszkanie. Dobrze jak sie ma dodatkowo odłożony jakiś grosz.

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki