REKLAMA

Partycypacja po II i III etapie PPK będzie bliżej 30 proc

2020-10-29 11:48
publikacja
2020-10-29 11:48
fot. Przemek Barankiewicz / Bankier.pl

Podejrzewam, że po II i III etapie wdrażania PPK partycypacja wyniesie bliżej 30 niż 40 proc. - powiedział prezes PFR Portal PPK, Robert Zapotoczny, w trakcie Forum Inwestycji Osobistych.

„Mamy teraz II i II fazę łączną (…). 10 listopada upływa termin na zawarcie umów o prowadzenie i myślę, że wtedy będziemy mogli powiedzieć coś więcej o tym, ilu Polaków będzie miało swoje oszczędności (w PPK – PAP). Podejrzewam, że będzie to bliżej 30 niż 40 procent. Wiele aspektów się na to składa. Mamy ograniczenia w branży gastronomicznej, hotelarskiej, wielu branżach, gdzie mamy do czynienia ze spadkiem zamówień. To się nie przyczynia do skłonności do oszczędzania” - powiedział Robert Zapotoczny.

„Najchętniej oszczędzają w branży finansowej, czyli branży operującej pieniędzmi. U pośredników finansowych, ubezpieczycieli i w bankach partycypacja jest dobrze ponad 70 procentowa. Niektóre instytucje medialne, wydawnictwa, gazety też mają partycypację powyżej 70 proc. Bardzo niską, poniżej 20 proc. ma górnictwo i branża pracy tymczasowej” - dodał.

27 października upłynął termin na podpisanie umów o zarządzanie dla firm z II i III etapu wdrażania PPK. Pierwsza z grup to przedsiębiorstwa zatrudniające między 50 a 249 osób. Pierwotnie miały to zrobić do 24 kwietnia, jednak ze względu na pandemię zostało to wydłużone do terminów obowiązujących firmy III etapu, w których pracuje między 20 a 49 pracowników.

Firmy z obu etapów muszą podpisać umowy o prowadzenie PPK do 10 listopada.

Przed rokiem PFR podawał, że w ramach II i III etapu PPK do wdrożenia programu zobowiązanych jest około 20 tys. firm zatrudniających powyżej 50 pracowników i 58 tys. przedsiębiorstw 20+, łącznie zatrudniających około 3,7 mln pracowników.

W ubiegłym tygodniu wiceprezes PFR Bartosz Marczuk informował na łamach Parkietu, że wraz z ZUS PFR zaktualizował listę firm. Podał, że II i III etapem objętych jest 60-65 tys. firm.

Wdrożony I etap obejmował około 3,9 tys. firm zatrudniających 3 mln pracowników, w ramach którego początkowo partycypacja wyniosła 39 proc. (PAP Biznes)

kk/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
serina
Uważam ze przy takiej formie długoterminowego oszczędzania to i tak w sumie będzie opłacalne. Już teraz jak spojrze na to co odłożyło sie na moim koncie w ppk przez ostatni rok. To widze ze zyskałam raz tyle ,więc to dobra forma odkładania pieniedzy i pewnie wzorem innych krajów ,z czasem sie przyjmie.
kiniaa
Sporo osób odchodzi od ppk, tak naprawdę posiłkując się tylko samymi plotkami internetowymi. Ja zostałam w programie, bo sama przeanalizowałam cały program, sposób przepływu finansów i mi to odpowiada. Dobrze też wiedzą o tym osoby siedzące w finansach, gdzie znaczna większość pracowników pozostała również w Sporo osób odchodzi od ppk, tak naprawdę posiłkując się tylko samymi plotkami internetowymi. Ja zostałam w programie, bo sama przeanalizowałam cały program, sposób przepływu finansów i mi to odpowiada. Dobrze też wiedzą o tym osoby siedzące w finansach, gdzie znaczna większość pracowników pozostała również w programie.
luster
Naprawdę tylko tyle? Bo ja mam wrażenie że to jest mniej więcej 50% albo więcej w dużych firmach jak tak patrzę np. na tą w której pracuję

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki