REKLAMA

Partie dogadały się i Estonia będzie mieć nowy rząd. Ceną są wyższe podatki

2023-04-09 14:11
publikacja
2023-04-09 14:11

Negocjujące nowy rząd Estonii ugrupowania, Estońska Partia Reform, Eesti 200 i Partia Socjaldemokratyczna, zawarły umowę koalicyjną, w ramach której przewidziane jest m.in. podniesienie podatków VAT i dochodowego oraz pogłębienie współpracy regionalnej.

Partie dogadały się i Estonia będzie mieć nowy rząd. Ceną są wyższe podatki
Partie dogadały się i Estonia będzie mieć nowy rząd. Ceną są wyższe podatki
fot. Dmitry Tkachenko Photo / / Shutterstock

Umowa koalicyjna przewiduje podwyższenie podatku VAT i podatku dochodowego z 20 do 22 proc., począwszy od odpowiednio 1 stycznia 2024 roku i 1 stycznia 2025 roku - wynika z opublikowanego w sobotę dokumentu. W 2024 roku w Estonii wprowadzony zostanie również podatek samochodowy.

We fragmentach dotyczących polityki zagranicznej podkreśla się znaczenie kontynuowania pomocy Ukrainie, czemu pomóc ma pogłębienie współpracy zarówno z państwami bałtyckimi, jak i nordyckimi. Trzy partie podkreśliły również znaczenie współpracy z sojusznikami z NATO i Unii Europejskiej.

W umowie wiele uwagi poświęcono problemom środowiska. Koalicja chce wyremontować jak najwięcej budynków w poszukiwaniu efektywności energetycznej, co obejmie także sektor publiczny. "Wdrożymy dożywotnią metodologię oceny CO2 w projektowaniu i budowie, ustanowimy obowiązek inteligentnego monitorowania klas energetycznych dla budynków publicznych i komercyjnych" - podano w dokumencie.

"Wprowadzimy zasadę, wedle której nowe budynki publiczne powinny być budowane z drewna" - dodano. Ugrupowania sprzeciwiły się też otwieraniu nowych kopalni łupków bitumicznych.

Koalicja podkreśliła plan stopniowego wprowadzania w Estonii nauczania wyłącznie w języku estońskim. Zapowiedziała wprowadzenie równości małżeństw. Podkreślając znaczenie wsparcia regionów przyjęła plan utworzenie stanowiska specjalnego wysłannika, który będzie wzmacniać więzi między władzami centralnymi w Tallinie a Virumą Wschodnią - prowincją na graniczącym z Rosją wschodzie kraju, w większości zamieszkaną przez Rosjan.

"To będzie koalicja, która naprawi Estonię, wzmocni nasze bezpieczeństwo i otworzy przed krajem zupełnie nowe horyzonty" - powiedział lider partii Eesto 200 Lauri Hussar.

Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ fit/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (5)

dodaj komentarz
prawnuk
nas czeka sporo więcej by posprzątać po pis.....
kololux
U nas chwalą się obniżką podatku PIT, podwyżką kwoty wolnej od podatku itd. Powiem jak to działa. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku 30 tys. ha ha też się napchałem. Nikt nie mówi,U nas chwalą się obniżką podatku PIT, podwyżką kwoty wolnej od podatku itd. Powiem jak to działa. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku 30 tys. ha ha też się napchałem. Nikt nie mówi, że zniwelowała ją składka zdrowotna 9%. Pensja niższa o kilka złotych. Dziekuję. Proszę rządzących, aby więcej nie obniżali mi podatków. Ceny wyższe, a pensje niższe. Mamy Polski bezład. Tu dali, tam zabrali i wyszło na zero lub na minus. W TVP mówi się tylko o tym, co dali. Tylko księgowi i urzednicy mają więcej roboty. Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy i na urzędach nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, biura, samochody i mieszkania służbowe, darmowe loty, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
inwestor.pl
Partia socjaldemokratyczna w koalicji - to jest przyczyna wyższych podatków.
intisol
"Równość małżeństw" czyli przekładając na ludzki język, małżeństwa homoseksualne. Nie wiem czemu lewica jakoś wstydzi się tej nazwy? Uprawiają inżynierię językową, żeby ukryć swoje intencje?

+ budynki publiczne budowane z drewna - dość kuriozalny postulat, zarówno w kontekście efektywności energetycznej, jak i bezpieczeństwa.
"Równość małżeństw" czyli przekładając na ludzki język, małżeństwa homoseksualne. Nie wiem czemu lewica jakoś wstydzi się tej nazwy? Uprawiają inżynierię językową, żeby ukryć swoje intencje?

+ budynki publiczne budowane z drewna - dość kuriozalny postulat, zarówno w kontekście efektywności energetycznej, jak i bezpieczeństwa. Gdyby u nas jakaś partia to zaproponowała, to zostałaby dosłownie zgrillowana.

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki