Partia Vox chce kar dla osób pomagającym nielegalnym migrantom

Prawicowa partia Vox, która w wyborach 28 kwietnia zdobyła 24 mandaty w Kongresie Deputowanych Hiszpanii, wezwała rząd Pedro Sancheza do wprowadzenia kar dla osób i organizacji pomagających migrantom dostać się w sposób nielegalny na terytorium tego kraju.

(fot. Adrees Latif / Reuters)

Jak powiedział w środę Jorge Buxade, lider VOX na listach wyborczych do europarlamentu, nasilony po 2017 roku napływ migrantów do Hiszpanii jest efektem realizowania przez socjalistyczny rząd Sancheza “polityki otwartości na nielegalnych migrantów”.

Buxade przyznał, że zgadza się, aby zarówno osoby prywatne, jak i organizacje pozarządowe były karane przez państwo za pomoc nielegalnym migrantom podczas podróży do Hiszpanii. Przypomniał, że podobny projekt zaprezentował niedawno we Włoszech wicepremier tego kraju Matteo Salvini.

Polityk Vox podkreślił, że w obliczu rekordowej liczby nielegalnych migrantów napływających do Hiszpanii Madryt powinien prowadzić “politykę zerowej tolerancji” wobec tego procederu, a także kontrolować organizacje pozarządowe, które są weń uwikłane.

“Zgadzamy się z Salvinim, że ci, którzy wspierają proceder łamania prawa muszą być karani. Organizacjom, które wspierają przerzut ludzi do Hiszpanii należałoby ograniczyć dopływ środków z państwowego budżetu. Robią one bowiem podobnie jak grupy przestępcze łamiące prawo” - dodał Buxade.

W ocenie władz Vox głównym problemem w dotykającym Hiszpanię kryzysie migracyjnym jest nieszczelność granicy z Marokiem. Według partii kierowanej przez Santiago Abascala rozwiązać to zjawisko mogą jedynie deportacje nielegalnych przybyszów do krajów ich pochodzenia.

Vox, który według sondaży może wprowadzić do Parlamentu Europejskiego pięciu deputowanych, opowiada się za natychmiastowym wydaleniem z Hiszpanii ponad 50 tys. nielegalnych migrantów, a także obcokrajowców, którzy popełnili przestępstwo.

Jednym z postulatów partii Abascala jest też budowa muru wokół dwóch hiszpańskich enklaw w Afryce Północnej: Ceuty i Melilli.

Z szacunków MSW w Madrycie wynika, że w 2018 roku do Hiszpanii przybyła nienotowana wcześniej liczba ponad 64,3 tys. migrantów. Rekordowa była również liczba wniosków migrantów o możliwość pozostania w tym kraju – 55,6 tys.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mobr/ ap/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil