REKLAMA

Partia Razem chce dopłat do komunikacji publicznej i niższych cen paliw

2022-07-01 16:57
publikacja
2022-07-01 16:57
Partia Razem chce dopłat do komunikacji publicznej i niższych cen paliw
Partia Razem chce dopłat do komunikacji publicznej i niższych cen paliw
fot. Łukasz Błasikiewicz / / Sejm RP

Partia Razem w przyszłym tygodniu złoży w Sejmie projekt ustawy ws. utworzenia funduszu wsparcia komunikacji publicznej - zapowiedziała w piątek na konferencji prasowej w Opolu posłanka Marcelina Zawisza (Lewica).

Na piątkowej konferencji prasowej w Opolu liderzy partii Razem przedstawili swoje stanowisko na temat rosnących cen i problemów z komunikacją publiczną. Marcelina Zawisza za dobry przykład rozwiązywania problemów z dostępem do komunikacji podała Niemcy, gdzie niedawno wprowadzono specjalny bilet o stosunkowo niewielkiej cenie.

"Apelujemy do rządu Prawa i Sprawiedliwości o rozwiązania wspierające transport publiczny, które zostały niedawno wprowadzone w Niemczech. Rozwiązania te powstały dzięki temu, że z budżetu centralnego dofinansowano poszczególne samorządy i landy. Taki fundusz może powstać i w Polsce. Państwo musi przyjąć odpowiedzialność za komunikację publiczną, dzięki której obywatele mogą mieć dostęp do miejsc pracy, placówek ochrony zdrowia, ośrodków kultury, czy wypoczynku" - powiedziała posłanka Lewicy.

Adrian Zandberg zauważył, że Niemcom udało się już wyhamować wzrost cen, między innymi dzięki wpływowi na koszta transportu, będące jednym z głównych impulsów mających wpływ na inflację. Zdaniem polityka partii Razem, w Polsce istnieje także możliwość interwencji państwa na rynku dystrybucji paliw, dzięki czemu ich cena może być niższa o około złotówkę na litrze.

"Weszliśmy do Orlenu z interwencją poselską. Sprawdziliśmy, jak wyglądają realne koszty firmy i jak to się ma do cen na stacjach benzynowych. Zarząd Orlenu przyznał nam jednoznacznie, ze ceny na stacjach w tym momencie są oderwane od realnych kosztów wytworzenia benzyny" - podkreślił poseł.

"Powiedzieli nam mniej więcej tak: +korzystamy z sytuacji na międzynarodowych rynkach i dzięki temu mamy nadzwyczajne zyski+. My uważamy, że spółki paliwowe powinny się posunąć z tych rekordowych zysków i ulżyć obywatelom. Żeby to zrobić, to Skarb Państwa, który ma wpływ na politykę Orlenu, musi odważnie działać. My oceniamy, że ceny benzyny można obniżyć o około złotówkę. To jest realne, to jest możliwe i wymaga nacisku ze strony rządu. Kilka tygodni temu, gdy Razem położyło ten temat na stole, wszyscy mówili, że jest to niemożliwe. Dzisiaj widzimy, że rabat jest, ale jest zbyt niski" - ocenił Zandberg.

Polityk zwrócił uwagę na działalność innych koncernów, które jego zdaniem wykorzystują obecną sytuację do nadmiernego podnoszenia cen.

"Nie może być tak, że miliony ludzi płacą cenę za drożynę, a spółki paliwowe na tym korzystają. Polityka państwa polegająca na nieróbstwie rządzących, nie pomaga w rozwiązaniu tych problemów. W przyszłym tygodniu będziemy też mówić o konkretnych rozwiązaniach w kwestii marż. Wielkie korporacje, nie tylko spółki paliwowe, wykorzystują sytuację by pchać w górę zyski. Jest to skutkiem tego, że państwo polskie im na to pozwala. Lewica uważa, że w takiej nadzwyczajnej, kryzysowej sytuacji, przy pomocy UOKIK i narzędzi prawnych, które ma, państwo powinno zadbać o to, by korporacje nie goliły milionów Polek i Polaków" - powiedział Zandberg. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (5)

dodaj komentarz
lpg_plus_benzyna
A ja chciałbym, zeby Partii Razem nie było:)
inwestor.pl
Komunista radzi PiSowi, żeby drukował więcej to będzie taniej. Jeden lepszy od drugiego.
proanty
Czy nazwanie komunisty "niejawnym złodziejem" będzie przekroczeniem zasad tego forum?
gruking
Powiem więcej. Paliwo powinno byc za darmo. Potrzebna tylko ustawa że putin norwegowie arabowie powinni nam dostarczac kazda ilośc ropy na swoj koszt.
samsza
Ukradli pomysł Frankowi Sterczewskiemu!

Franciszek Sterczewski jest aktywistą miejskim, z wykształcenia architektem. Dostał się do Sejmu w 2019 r. z ostatniego miejsca na poznańskiej liście Koalicji Obywatelskiej.

https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,28509831,sterczewski-na-kongresie-po-o-komunikacji-zbiorowej-
Ukradli pomysł Frankowi Sterczewskiemu!

Franciszek Sterczewski jest aktywistą miejskim, z wykształcenia architektem. Dostał się do Sejmu w 2019 r. z ostatniego miejsca na poznańskiej liście Koalicji Obywatelskiej.

https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,28509831,sterczewski-na-kongresie-po-o-komunikacji-zbiorowej-tusk-go.html

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki