REKLAMA

Partia GERB byłęgo premiera Borisowa wygrała wybory w Bułgarii

2022-10-05 19:55
publikacja
2022-10-05 19:55

Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła w środę ostateczne wyniki przedterminowych wyborów parlamentarnych w Bułgarii. Wygrała je centroprawicowa partia GERB byłego premiera Bojko Borisowa. Frekwencja, najniższa od 32 lat, wyniosła 39,4 proc. Do parlamentu weszło siedem sił politycznych.

Partia GERB byłęgo premiera Borisowa wygrała wybory w Bułgarii
Partia GERB byłęgo premiera Borisowa wygrała wybory w Bułgarii
fot. Pool / / Reuters

Zwycięska partia GERB otrzymała 25,33 proc. głosów, co zapewnia jej 67 mandatów. Drugą siłą w 240-osobowym Zgromadzeniu Narodowym będzie ugrupowanie Kontynuujemy Zmiany byłego premiera Kiriła Petkowa, które zdobyło 20,2 proc. głosów i 53 mandaty.

Trzecie miejsce zajął turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód z poparciem 13,76 proc., co zapewniło mu 36 mandatów. Dalej jest rusofilskie Wyzrażdane – 10,18 proc. i 27 miejsc, lewicowa Bułgarska Partia Socjalistyczna – 9,3 proc. i 25 miejsc oraz koalicja Demokratyczna Bułgaria - 7,44 proc. i 20 mandatów. Ostatnim ugrupowaniem, które znalazło się w parlamencie jest Bułgarski Postęp – 4,63 proc. głosów i 12 miejsc.

Na konferencji prasowej we wtorek Bojko Borisow opowiedział się za powstaniem rządu koalicyjnego. Wezwał do szerokiego dialogu, a przywódców centrowego ugrupowania Kontynuujemy Zmiany i centroprawicowej koalicji Demokratyczna Bułgaria do ustępstw i utworzenia rządu ekspertów bez udziału liderów partyjnych. Borisow zaapelował o porozumienie, aby kraj sprostał nadchodzącej zimie i nie trzeba było rozpisywać kolejnych wyborów. Obie partie, do których zwrócił się Borisow, zareagowały kategoryczną odmową.

Lewicowa Bułgarska Partia Socjalistyczna, współrządząca z Petkowem, również odmówiła współpracy z GERB. Gotowość do negocjacji wyraził natomiast turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód, od dawna nawołujący do rządu ekspertów. Partia Bułgarski Postęp byłego premiera Stefana Janewa również jest gotowa do negocjacji. Ugrupowanie Wazrażdane odmówiło negocjacji.

Powołanie rządu w rozdrobnionym parlamencie będzie trudne i zdaniem większości obserwatorów wymagające trudnych kompromisów, do których na razie nie ma gotowości. Brak porozumienia będzie oznaczał kolejne wybory parlamentarne w Bułgarii już na wiosnę.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ ap/

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki