Parlamentarny zespół wesprze małe i średnie firmy

W parlamencie powstał Zespół Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Skupi się na ułatwieniu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, będzie też rzecznikiem idei zniesienia barier administracyjnych i podatkowych - stwierdza "Puls Biznesu".Sukces w szpilkach jest możliwy

Święto Kobiet Biznesu
"Małe i średnie przedsiębiorstwa nie dysponują w parlamencie zbyt silnym lobby i tym samym przegrywają z dużymi korporacjami. A są przecież siłą napędową polskiej gospodarki, wytwarzają połowę krajowego PKB. Wiem o tym z własnego, biznesowego doświadczenia" - mówi senator Grzegorz Czelej, inicjator projektu.

Jak podkreśla Czelej, zespół skupi wiele uwagi na problemach młodych przedsiębiorców, którzy posiadając pomysł na biznes niejednokrotnie napotykają trudności w pozyskaniu funduszy na jego realizację.

Zespół liczy też, że inicjatywa choć trochę przyczyni się do obniżenia kosztów działalności gospodarczej oraz do wzrostu gospodarczego w kraju. (PAP)

rda/

Komentuje Łukasz Piechowiak, analityk obszaru Firma i Podatki Bankier.pl

Dla chcącego nic trudnego

Takich zespołów parlamentarnych, eksperckich i różnego typu komisji było naprawdę dużo. Ich praca nigdy nie przyniosła pożądanych efektów. Szczególnie zabawne wydaje się ciągłe wyznaczanie przez polityków ambitnych celów odnoszących się do ułatwienia zakładania działalności gospodarczej. Obecnie nie ma takiej potrzeby. Założenie firmy to dosłownie chwila a poza tym tutaj zawsze zastosowanie miało stare powiedzenie "dla chcącego nic trudnego". Największym zagrożeniem dla polskich firm są polscy politycy. Lepiej aby nie próbowali tworzyć prawa, które ułatwi nowym przedsiębiorcom pozyskiwanie kapitału na rozpoczęcie działalności, bo w efekcie będzie to najdroższy kapitał dostępny np. tylko "dla młodych kobiet w ciąży chcących założyć firmę w branży metalurgicznej". Naturalnie warto pamiętać, że jak rząd chce komuś dać pieniądze, to najpierw musi je zebrać w formie podatków. Przedsiębiorcy i ich pracownicy mają ich już naprawdę dosyć i w zasadzie to one stanowią największą barierę dla rozwoju gospodarczego w Polsce. Innymi słowy powołanie nowego parlamentarnego zespołu ds. małych i średnich firm to PR-owy chwyt i dowód na to, że posłowie naprawdę nie mają wiele pracy.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Marian

Jakiej składce ZUS, do ZUS-u płaci się podatek, to nie jest żadna składka.
Chyba, że składamy się na pensje dla urzędniczej mafii, to inna sprawa.
Nawet pastuch wie, że barana się strzyże a nie odziera ze skóry.
Proponuję nowy podatek na utrzymanie parlamentarnego zespołu d.s. pomocy podatnikom. Mam nadzieję, że w końcu się to rozpieprzy z wielkim hukiem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~yo

Z ... zakład U ..uytylizacji ....S składek

! Odpowiedz
0 0 ~wiekowy

jest jeszcze gorzej... razem z resortem zdrowia stanowi Zakład Utylizacji Starców...

! Odpowiedz
0 0 ~xx

Ktoś z nich ma jakiś zawód, uczciwie zarobił choćby 1 zł?

! Odpowiedz
0 0 ~klin961

. "Skupi się na ułatwieniu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej ".Niech lepiej skupi się na złodziejskiej składce ZUS teraz prawie 1000 pln miesięcznie ] Jak ktos nie potrafi założyć firmy [ banał ] to jak ma ją prowadzić , no chyba ,że chodzi wyłącznie o łyknięcie dotacji.

!

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.