Parlament Wenezueli zatwierdził stan wyjątkowy na terenie całego kraju

Wenezuelski parlament, w którym większość ma opozycja, uchwalił w poniedziałek dekret o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie całego kraju, zaproponowany przez przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego i tymczasowego prezydenta Wenezueli Juan Guaido.

(fot. Manaure Quintero / Forum/Reuters)

Stan wyjątkowy ma pozwolić Wenezueli stawić czoło sytuacji spowodowanej awarią elektryczną, która paraliżuje od czwartku kraj.

"Stan wyjątkowy jest wprowadzony na terytorium całego kraju (...) z powodu katastrofalnej sytuacji w związku z przerwaniem dostaw elektryczności" - brzmi dekret podpisany przez Guaido, który zaapelował o "międzynarodową współpracę".

Guaido wezwał też do dalszych demonstracji we wtorek z żądaniem odsunięcia dotychczasowego prezydenta Nicolasa Maduro.

Od późnego popołudnia w czwartek Wenezuela jest pozbawiona prądu, co pogarsza poważny kryzys gospodarczy w kraju: nie działa transport, dystrybucja wody i telekomunikacja. Co najmniej piętnaście osób zmarło w szpitalach, z których tylko nieliczne mają działające generatory prądu.

W czwartek wieczorem stanęły co najmniej dwie wielkie elektrownie, a awaria pozbawiła prądu dwadzieścia dwa stany Wenezueli. W piątek rano rząd ogłosił wstrzymanie lekcji w szkołach i działalności zakładów produkcyjnych.

Wenezuelscy eksperci twierdzą, że problemy z dostawami energii elektrycznej są rezultatem awarii, do której doszło w elektrowni wodnej w Guri, zbudowanej w latach 1963-1986 i zaspokajającej 80 proc. potrzeb energetycznych kraju.

Zapora wodna na rzece Caroni w Guri jest trzecią na świecie zaporą pod względem produkcji energii (50 000 GWh rocznie). Niezależni eksperci zwracają uwagę na chroniczne niedoinwestowanie elektrowni i bardzo zły stan infrastruktury. (PAP)

zm/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 4 fakpejsy

usa wyjazd z Wenezueli!!!

! Odpowiedz
4 8 antybolszewik

Niech żyje Maduro! Niech żyje Partia Socjalistyczna Wenezueli! Nikt ostatni nie zgasi już światła

! Odpowiedz
9 16 oorim

dobra... ile jeszcze będzie trwała ta agonia? i do czego doprowadzi? czy ten Maduro jest psychicznie chory? ślepy? jaki jest niby jego plan? potrwać tak jeszcze chwilę? nie ma światełka w tunelu...

! Odpowiedz
4 11 pluto85md

@1984

Eksperci bazuja na doswiadczeniach innych systemow socjalistycznych. Nie trzeba ani dnia byc w Wenezueli by stwierdzic, ze oszczedzano glownie na inwestycjach, a nie szczedzono na doraznych dodatkach dla ludnosci. A efekty zawsze sa podobne. A to, ze teraz tycza sie ee to jest wielka tragedia. Bo mozna sobie zartowac, ze mozna tydzien przy swieczkach. Ale akurat blackout to tysiace ofiar smiertelnych, bo nie mozna wezwac karetki czy przeprowadzic operacji, dializ czy podlaczyc do aparatury, a reczni nikt nie bedzie pompowal nawet tylko przez kilka godzin, a o dniach nie wspominajac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 13 1984

Tzw. eksperci najwyraźniej bazują na ogólnikowych informacjach z prasy. Przyczyną blackoutu była awaria linii przesyłowych 765 kV. Problem Wenezueli tkwi w tym, że wiekszość energii była przesyłana 3-ma takimi liniami bignącymi obok siebie. Wystarczy pożar lasu by cały kraj został sparaliżowany bez szans na szybką naprawę. Gdyby na etapie projektowania jedną z 765 kV linii poprowadzono alternatywną drogą (np. obok 400 kW biegnących na północ od w/w) byłoby po blackoucie. MIeliby 20-ty stopień zasilania, planowe odłączenia prądu ale uniknęliby armagedonu. Najwyraźniej ktoś chciał zaoszczędzić i wybudował tak krótkie jak to możliwe i już 5-ty dzień 80% ludności nie ma prądu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil