Parlament Wenezueli wyznaczył radę do kontrolowania przemysłu naftowego

Wenezuelski parlament, w którym zdecydowaną większość ma opozycja, wyznaczył w środę tymczasową radę administracyjną do sprawowania kontroli nad krajowym przemysłem naftowym.

(fot. Luisa Gonzalez / FORUM)

Rada ma sprawować kontrolę nad państwowym koncernem naftowym PDVSA i jego filią w Stanach Zjednoczonych - Citgo.

Dotychczasowy wenezuelski prezydent Nicolas Maduro oskarżył tego samego dnia Juana Guaido, przewodniczącego parlamentu i lidera opozycji, który w styczniu ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju, o pogwałcenie konstytucji i samozwańcze ogłoszenie się szefem państwa.

"Prędzej lub później stanie on przed sądem" - oświadczył Maduro.

Większość krajów zachodnich, w tym Stany Zjednoczone, uznało Guaido, ale Maduro sprawuje nadal kontrolę nad instytucjami państwowymi Wenezueli, w tym nad siłami zbrojnymi.

Maduro wypowiadając się w środę dla libańskiego kanału telewizyjnego Al-Majadin oskarżył Guaido o działania mające na celu podział kraju oraz przekonanie administracji prezydenta USA Donalda Trumpa do dokonania zagranicznej interwencji w Wenezueli i "przekształcenia jej w nowy Wietnam".

Tymczasem wenezuelski Sąd Najwyższy na wniosek prokuratora generalnego wydał wobec Juana Guaido zakaz podróżowania i zamroził jego konto bankowe oraz wdrożył formalnie wstępne dochodzenie sądowe dotyczące jego działalności.

Juan Guaido zapowiedział we wtorek na wielkim wiecu jego zwolenników, że 23 lutego dotrze do Wenezueli, pogrążonej w głębokim kryzysie gospodarczym, transport z pomocą humanitarną. Wezwał też ponownie społeczeństwo do zwiększania presji na Nicolasa Maduro, aby skłonić go do ustąpienia z urzędu, co otworzy drogę do przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich.

Amerykański Kongres odmówił wyrażenia zgody na ewentualną interwencję wojskową USA w Wenezueli.(PAP)

ik/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 23 ajwaj

"Rada" nie ma nic do gadania :)
W "rep. bananowych" przez 10-lecia kal-boje kupowali tylko armie,
póki co armia, policja itd. stoi za wybranymi wladzami prez. Maduro.

Ten jak mu tam Go-go (juz 10 lat temu szkolony w Majdanach m.in. w b. Jugoslawii) co sie sam wybral, wzywa kolejny raz do puczu > zdrada stanu. Jesli prez. Maduro nie usuna jak prez. Salvadora Allende w 1973 w Chile, bedzie z nim zle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA -1,74% 62,24
2019-11-18 22:58:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil