Parlament Ukrainy uchwalił ustawę o reintegracji Donbasu. "Rosja agresorem"

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w piątek w pierwszym czytaniu prezydencką ustawę o reintegracji Donbasu, która uznaje m.in. Rosję za państwo agresora. Był to drugi dzień debaty nad tym dokumentem, której towarzyszyły przepychanki przed trybuną parlamentarną.

(fot. Sergii Kharchenko / Reuters)

Przewodniczący parlamentu Andrij Parubij oświadczył przed głosowaniem, że z tekstu ustawy wyłączono sporny zapis o priorytetowej roli porozumień mińskich w rozwiązaniu konfliktu z separatystami w Donbasie. Zdaniem niektórych ugrupowań parlamentarnych Ukraina nie może uznać tych porozumień za zobowiązanie prawne, gdyż podpisali się pod nimi przedstawiciele nieuznawanych przez Kijów władz separatystów.

Ostatecznie prezydencki projekt poparło w głosowaniu 233 posłów w 450-osobowym parlamencie. Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się drugie i ostateczne czytanie ustawy.

Ustawa o reintegracji Donbasu uznaje Rosję za agresora i mówi, że Ukraina nie odpowiada za działania Kremla na terytoriach okupowanych.

Tymczasowa okupacja przez Federację Rosyjską terytoriów w obwodzie donieckim i ługańskim () jest nielegalna i nie daje Federacji Rosyjskiej żadnych praw terytorialnych. () Działalność sił zbrojnych i innych formacji wojskowych Federacji Rosyjskiej oraz administracji Federacji Rosyjskiej () jest nielegalna, a jakikolwiek wydany w związku z tą działalnością akt nie powoduje następstw prawnych - czytamy w tekście ustawy.

Ustawa przewiduje powołanie Zjednoczonego Sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy, który będzie koordynował wszelkie działania w tym regionie; dotychczas zajmowała się tym Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w ramach tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO).

Konflikt na wschodzie Ukrainy trwa od wiosny 2014 roku, kiedy prorosyjscy separatyści ogłosili powstanie w Donbasie dwóch tzw. republik ludowych: donieckiej i ługańskiej. Wydarzenia te poprzedziło zajęcie przez Rosję należącego do Ukrainy Krymu. W wyniku walk w Donbasie zginęło dotychczas ok. 10 tysięcy ludzi.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ajwaj

Poroszenko juz niewiele rzadzi :)
Prywatne bataliony oligarchów Azow, Ajdar & co. jego nie sluchaja-nie podlagaja Ukr.Armii > potyczki z armia
Sakaszwili (bezpanstwowiec, nakaz areszt. w Gruzji m.in za tortury i przywlaszenia na wielka skale) - wjechal z PL bez paszportu z Julka Timoszenko - tlumaczyl plynnie z UKR na angielski Sariusz-Wolski > Youtube, pow,: "jesli Poroszenko mnie nie bedzie sluchac = nowy Majdan"

W Genewie spotkalo sie 2 oligarchów, poszukiwany przez Poroszenko - Oniszczenko i Kolomojski. Oniszczenko opisal przekrety Poroszenko i przekazal USmen
ITD

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl