REKLAMA

Parlament Europejski: w sprawie dieselgate winne są też kraje i KE

2016-12-20 06:18
publikacja
2016-12-20 06:18

W aferze związanej z oszustwami emisyjnymi w przemyśle samochodowym winne są nie tylko kraje członkowskie, ale i Komisja Europejska. Takie są wstępne ustalenia specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego powołanej do zbadania sprawy. Jako pierwszy do oszustw przyznał się koncern Volkswagen, ale nie był jedynym zamieszanym w skandal.

Parlament Europejski: w sprawie dieselgate winne kraje i KE / fot. REUTERS/Dado Ruvic / FORUM

Europosłowie napisali w raporcie o zaniedbaniach i łamaniu unijnego prawa przez rządy państw członkowskich, co umożliwiło koncernom samochodowym fałszowanie pomiarów spalin. Brak sytemu kar, który działałby odstraszająco, brak nadzoru nad testami przeprowadzanymi w laboratoriach, zignorowanie sygnałów o możliwych oszustwa - to lista zarzutów. Ale ostrze krytyki zostało też skierowane w stronę Komisji Europejskiej. Według europosłów, powinna ona była wcześniej zareagować i przypilnować przestrzeganie prawa.

Komisja Europejska odpiera zarzuty i nie dostrzega winny u siebie. "To odpowiedzialność krajów członkowskich" - powiedział komisarz do spraw środowiska Karmenu Vella.

"Komisja już podjęła działania w tej sprawie" - komisarz do spraw energii Miguel Canete. Ale już po nagłośnieniu afery. Niedawno Komisja rozpoczęła postępowanie przeciwko siedmiu krajom zarzucając im łamanie prawa i zaniedbania. Chodzi o Niemcy, Wielką Brytanię, Czechy, Litwę, Luksemburg, Hiszpanię i Grecję.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka/Bruksela/dj

Źródło:IAR
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Dieselgate - afera w Volkswagenie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki