REKLAMA

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. wolności mediów i praworządności w Polsce

2021-09-16 16:47, akt.2021-09-16 17:35
publikacja
2021-09-16 16:47
aktualizacja
2021-09-16 17:35
Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. wolności mediów i praworządności w Polsce
Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. wolności mediów i praworządności w Polsce
fot. eakkachai halang / / Shutterstock

Parlament Europejski przyjął w czwartkowym głosowaniu rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce". Przeciwko głosowali eurodeputowani PiS, za - przedstawiciele PO, SLD i Wiosny.

Dokument został przyjęty głosami 502 posłów wobec 149 głosów przeciwnych i 36 wstrzymujących się.

Rezolucja zawiera m.in. krytykę uchwalonego przez Sejm RP projektu tzw. ustawy medialnej, który jest określany w dokumencie PE jako "próba uciszenia krytycznych treści i bezpośredni atak na pluralizm mediów".

Wniosek popierany przez frakcje Europejskiej Partii Ludowej, socjaldemokratów, liberałów, Zielonych i Lewicę wzywa Komisję Europejską do "skutecznego stosowania postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego".

PE oczekuje również, że premier Mateusz Morawiecki wycofa złożony w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o zbadanie konstytucyjności niektórych części traktatów UE.

Przeciwko przyjęciu rezolucji zagłosowali eurodeputowani PiS - Adam Bielan, Joachim Brudziński, Ryszard Czarnecki, Anna Fotyga, Patryk Jaki, Krzysztof Jurgiel, Karol Karski, Beata Kempa, Izabela-Helena Kloc, Joanna Kopcińska, Elżbieta Kruk, Zbigniew Kuźmiuk, Ryszard Legutko, Beata Mazurek, Andżelika Możdżanowska, Tomasz Poręba, Elżbieta Rafalska, Bogdan Rzońca, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Szydło, Dominik Tarczyński, Grzegorz Tobiszowski, Witold Waszczykowski, Jadwiga Wiśniewska, Anna Zalewska i Kosma Złotowski.

Wniosek poparli eurodeputowani PO - Magdalena Adamowicz, Bartosz Arłukowicz, Jerzy Buzek, Jarosław Duda, Tomasz Frankowski, Andrzej Halicki, Danuta Huebner, Ewa Kopacz, Janusz Lewandowski, Elżbieta Łukacijewska, Jan Olbrycht i Radosław Sikorski; SLD - Marek Balt, Marek Belka, Włodzimierz Cimoszewicz, Bogusław Liberadzki i Leszek Miller; Wiosny - Robert Biedroń, Łukasz Kohut oraz posłanki niezależne - Janina Ochojska, Róża Thun und Hohenstein i Sylwia Spurek.

Od głosu wstrzymali się europosłowie PSL - Krzysztof Hetman, Adam Jarubas i Jarosław Kalinowski.

Podczas środowej debaty nad rezolucją wiceszefowa KE Viera Jourova poinformowała, że jeśli projekt ustawy medialnej w Polsce zostanie ostatecznie przyjęty, Komisja Europejska oceni zgodność nowych przepisów z prawem UE, w szczególności z prawem dotyczącym swobody przedsiębiorczości.

Sytuacji w Polsce broniła europosłanka Jadwiga Wiśniewska z PiS. "Jakbyście państwo nie wiedzieli, że w jedynej legalnej traktatowej procedurze z art. 7 nie stwierdzono nawet ryzyka naruszenia praworządności. Ta rezolucja jest niesprawiedliwa i nieuczciwa względem Polski" - powiedziała.

Michal Szimeczka z liberalnej frakcji Odnowić Europę (RE) ocenił, że Polska "w rękach obecnego rządu" to "ataki na sądy, ataki na media, na mniejszości seksualne". Jego zdaniem "demokracja i praworządność w Polsce się cofają" od wielu lat, a "reakcja Unii do tej pory była słaba".

Rezolucje PE są de facto opinią tej instytucji na określony temat i nie mają charakteru dokumentu prawnie wiążącego.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (8)

dodaj komentarz
tristans
Losy stowarzyszeń i organizacji które chciały i robiły co w ich mocy aby zniszczyć Polskę i Polaków:
- Krzyżacy - zniknęli
- Żydzi - przepędzeni
- mocarstwa niemieckie, rosyjskie - upadły, zbroczone własną krwią
- stalinizm, hitleryzm - upadły, pogrążając się w szambie demoralizacji i wykolejenia

My
Losy stowarzyszeń i organizacji które chciały i robiły co w ich mocy aby zniszczyć Polskę i Polaków:
- Krzyżacy - zniknęli
- Żydzi - przepędzeni
- mocarstwa niemieckie, rosyjskie - upadły, zbroczone własną krwią
- stalinizm, hitleryzm - upadły, pogrążając się w szambie demoralizacji i wykolejenia

My jesteśmy niestety gospodarczo i militarnie słabym narodem, przez co inni próbują bezceremonialnie narzucać nam własne idee i przekonania, pod groźbą szantażu militarnego lub finansowego. Ale jednocześnie ci obcy w ten sposób udowadniają że za tymi różnymi 'szlachetnymi' ideami, kryje się zwykła przemoc i egoizm, przez co sami się ośmieszają, tracą poparcie i znikają.
Tak będzie też z UE, która właśnie się moralnie dyskredytuje, pokazując że błędne i wykolejone przekonania, można bronić już tylko szantażem finansowym.
jas2
Myślę, że polska zrobi to GB.
jas2
Obecnie nie mamy już żadnych korzyści z UE. Składkę do UE musimy płacić obligatoryjnie a z powrotem pieniędzy nie dają, robią wielką łaskę. Trzeba pozostać w strefie Schengen i NATO a z UE się wypisać jak najszybciej.
karllos7799
nigdy jeszcze sztuka zwodzenia w tym u nas nie była widoczna stopniu, w którym się okazała w ostatnich czasach. [...] tego szlachetny naród polski doświadczył, sztuką i zwodzeniem wolność mu wydarto. Częściowo tylko, gdzie się udać mogło podkopywano gmach Rzeczypospolitej, gotowano rzeczy, aby go raptem nigdy jeszcze sztuka zwodzenia w tym u nas nie była widoczna stopniu, w którym się okazała w ostatnich czasach. [...] tego szlachetny naród polski doświadczył, sztuką i zwodzeniem wolność mu wydarto. Częściowo tylko, gdzie się udać mogło podkopywano gmach Rzeczypospolitej, gotowano rzeczy, aby go raptem wywrócić[3].
karllos7799
Polecam poczytać historię targowicy 18 wieku....też chcieli dobrze....dla siebie
jkl777
To czemu dalej na PiS glosujesz? ZDRAJCY! Radzieccy szpiedzy i dywersanci.

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki