Parlament Europejski przegłosował rezolucję przeciwko zmianie czasu

Parlament Europejski chce zniesienia corocznej zmiany czasu. Europosłowie przegłosowali dziś rezolucję, w której wzywają Komisję Europejską do nowelizacji europejskich przepisów w tej sprawie.

(fot. Sportactive / YAY Foto)

Heidi Hautala, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, członkini inicjatywy "Stop zmianie czasu" uważa, że przestawianie zegarków o godzinę jest zbędnym anachronizmem. Jej zdaniem oszczędność energii jest niezauważalna, tymczasem dla ludzi to niepotrzebny stres: - Doskonale wiemy, że ludzki organizm ma swój wewnętrzny zegar. Umyślne zakłócanie go dwa razy w roku można uznać za działanie szkodliwe dla zdrowia - mówiła w Strasburgu.

Członkowie inicjatywy stop zmianie czasu powołują się na badania, z których wynika, że w tygodniu po zmianie czasu rośnie liczba wypadków samochodowych, uczniowie mają gorsze oceny w szkołach a pracownicy są mniej wydajni.

Zwolennicy przegłosowanej dziś rezolucji znaleźli się we wszystkich frakcjach w Parlamencie Europejskim. Równolegle podobne inicjatywy powstały też w krajach członkowskich - między innymi we Francji, Niemczech, Danii, Finlandii, Czechach i w Polsce.

Europoseł PSL, Andrzej Grzyb przekonywał w Strasburgu, że Polska na zniesienie zmiany czasu jest już gotowa: - Inicjatywa w sprawie likwidacji zmiany czasu została zaaprobowana przez Parlament. Oczywiście prace te zostały wstrzymane ze względu na kwestie proceduralne na poziomie europejskim. Widać jednak wyraźne poparcie społeczne dla tej inicjatywy.

W Polsce czas letni po raz pierwszy wprowadzono w dwudziestoleciu międzywojennym. Obecnie zmianę czasu na terenie całej wspólnoty europejskiej reguluje unijna dyrektywa z 2000 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Strasburg/Karol Surówka/kj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 5 lelo1949

Rolnikom to nie przeszkadza w zimie śpią do 10-EJ

! Odpowiedz
0 9 jacek-19

mnie tez nie przeszkadza , spie do 9,30 .

! Odpowiedz
28 14 silvio_gesell

Popieram, o ile przez cały rok będzie czas zimowy.

! Odpowiedz
18 12 karbinadel

Wyjątkowo masz rację. Czas zimowy jest naturalny w naszej strefie czasowej

! Odpowiedz
3 3 silvio_gesell odpowiada karbinadel

Zaskoczyłeś mnie pozytywnie. Dlaczego uważasz, że czas letni jest naturalny w innych strefach?

! Odpowiedz
2 5 karbinadel odpowiada silvio_gesell

Niczego takiego nie napisałem. Stwierdziłem jedynie, że czas nazywany w naszej strefie czasowej zimowym, jest naturalnym czasem geograficznym dla Europy Środkowej.

! Odpowiedz
5 12 kkk1111

Jej zdaniem oszczędność energii jest niezauważalna żadne oszczędności więcej zużywamy i i wece j płacimy do tego tracimy zdrowia, ale unia jak zawsze działa w interesie korporacji anie obywateli

! Odpowiedz
5 6 grzechu_comeback

UPS! Pisanie o ABORCJI w kontekście stresu=CENZURA!!!!!!!

! Odpowiedz
2 36 sloneczkodzg

Dobre wiadomości z Brukseli to rzadkość . Z radości zjem pączka i szklana dobrego piwa .

! Odpowiedz
2 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne