Papież o imigrantach: przyjmować, chronić, promować i integrować

2019-05-27 12:00
publikacja
2019-05-27 12:00

W postawie wobec migrantów i uchodźców stawką jest „miłosierdzie” i „nasze człowieczeństwo”- napisał papież w ogłoszonym w poniedziałek orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Przestrzegł, że lęk prowadzi do nietolerancji, zamknięcia, a także rasizmu.

/ fot. Donatella Giagnor / FORUM

Zdaniem papieża odrzucanie migrantów to znak "upadku moralnego".

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony będzie przez Kościół 29 września pod hasłem: „Nie chodzi tylko o migrantów”.

„Gwałtowne konflikty i prawdziwe wojny nie przestają kaleczyć ludzkości, niesprawiedliwości i dyskryminacja następują po sobie; z trudem próbuje się przezwyciężyć nierówności ekonomiczne i społeczne w wymiarze lokalnym i globalnym” - napisał papież. Jak zaznaczył, za to wszystko płacą głównie najubożsi i najbardziej pokrzywdzeni.

„Społeczeństwa ekonomicznie bardziej zaawansowane rozwijają w sobie tendencję do wyraźnego indywidualizmu, który w połączeniu z mentalnością utylitarystyczną i mnożony przez sieć medialną, prowadzi do globalizacji obojętności”- stwierdził Franciszek.

W tym scenariuszu – zaznaczył- „migranci, uchodźcy, wysiedleni i ofiary handlu ludźmi stali się symbolem wykluczenia, ponieważ - oprócz trudności, jakie sama w sobie powoduje ich sytuacja- często są obciążani negatywnym osądem, zgodnie z którym uważani są za przyczynę zła społecznego”.

Papież wyraził przekonanie, że postawa wobec migrantów stanowi „dzwonek alarmowy ostrzegający przed upadkiem moralnym”, do którego dochodzi, gdy do głosu dochodzi „mentalność odrzucania”.

„Obecność migrantów i uchodźców – podobnie, jak osób najsłabszych - stanowi dzisiaj zachętę do tego, aby przywrócić niezbędny wymiar naszej chrześcijańskiej egzystencji i naszemu człowieczeństwu, którym grozi to, że zostaną uśpione przez poziom życia pełen wygody” - ocenił.

Tłumacząc hasło tegorocznego Dnia: „Nie chodzi tylko o migrantów” Franciszek zaznaczył: „interesując się nimi, interesujemy się także nami, wszystkimi; otaczając ich opieką, wzrastamy wszyscy, słuchając ich pozwolimy dojść do głosu tej części nas, którą być może ukrywamy , bo dzisiaj nie jest dobrze widziana”.

„Nie chodzi tylko o migrantów; chodzi także o nasz strach” - dodał papież i ostrzegł: „niegodziwości i podłości w naszych czasach” zwiększają nasz strach przed innymi; nieznanymi, zepchniętymi na margines, cudzoziemcami.

Zjawisko to, przyznał, notuje się zwłaszcza obecnie w obliczu napływu migrantów i uchodźców, „pukających do naszych drzwi w poszukiwaniu ochrony, bezpieczeństwa i lepszej przyszłości”.

„To prawda, strach jest uzasadniony, także dlatego, że brakuje przygotowania do takiego spotkania” - napisał Franciszek.

Następnie wyjaśnił, że problem nie polega na tym, że ma się wątpliwości i odczuwa się strach. „Problem pojawia się wtedy, gdy warunkują one nasz sposób myślenia i działania do tego stopnia, że stajemy się nietolerancyjni, zamknięci, a także być może - nie zdając sobie z tego sprawy - rasistami” - dodał.

„Nie chodzi tylko o migrantów; chodzi o miłosierdzie” - wskazał papież i przypomniał, że przez nie „ukazujemy naszą wiarę”. Chodzi także, podkreślił, „o nasze człowieczeństwo”, o współczucie, „o to, by nie wykluczać nikogo”.

„Dzisiejszy świat jest każdego dnia coraz bardziej elitarny i okrutny wobec wykluczonych” - stwierdził papież. Przestrzegł, że duch indywidualizmu jest żyznym terenem dla obojętności wobec drugiego człowieka, która sprawia, że postrzega się go jako „przedmiot handlu” i rozbudza cynizm.

„Nie chodzi tylko o migrantów, chodzi o osoby” - zaznaczył Franciszek.

Przyznał, że w obecnych czasach wielu ludzi pada ofiarami „wielkiego oszustwa rozwoju technologicznego” i konsumpcyjnego, które sprawia, że „wyruszają w drogę ku +rajowi+; a to „nieubłaganie” zawodzi ich oczekiwania.

Papież przypomniał, że odpowiedź na wyzwania migracji powinna zawierać się w słowach: „przyjmować, chronić, promować i integrować”.

Tu chodzi, zaznaczył, o przyszłość rodziny ludzkiej.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
eagleeye
Ten pan ma chyba na starość coś nie halo. Może islamistów mamy zacząć nawracać na chrześcijanizm ??? Ta firma którą ten pan reprezentuje już na tyle się skompromitowała że niech juz lepiej sobie dadzą spokój
_xyz
Ogólnie go lubię, ale niech mądrala najpierw sam otworzy swój skarbiec dla nich
raficus
Temu panu już podziękujemy...
siunek
Ilu imigrantów przyjął Watykan?

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki